Мойсей і збирання манни небесної – Гвідо Рені

Мойсей і збирання манни небесної   Гвідо Рені

Картина болонського живописця Гвідо Рені “Мойсей і збирання манни небесної”. Розмір картини 280 x 170 см, полотно, олія. Біблійна манна вважається особливого роду речовиною, яким харчувалися євреї в пустелі в часи виходу з Єгипту. Коли вони, під час мандри, стали відчувати голод, то підняли нарікати на Мойсея.

На наступний ранок пустеля виявилася усипанною якимось білим крупитчатим речовиною, яке було солодкувато на смак і поживно. Це і була манна, яку Мойсей велів збирати і робити з неї коржі. З цього часу манна стала постійним джерелом прожитку народу, до самого вступу його в Палестину.

У деяких частинах Синайського півострова і досі зустрічається речовина, яка за своїми властивостями схожа на біблійну манну і навіть тепер зване місцевими арабами манна Эссема – “небесна манна”. Це – білувате смолиста речовина, що має духмяний запах і висачивающееся з стовбурів чагарнику тамариску. Тамариск росте в західній половині Синайського півострова, в кам’янистої Аравії і в області заиорданской.

Власне, на Синайському півострові закінчення цього смолистої речовини буває тільки в травні і червні, після зимових дощів. Воно має смак меду і сочиться з чагарнику, як клей або смола з вишневого дерева. При падінні на землю манна приймає в себе і різні інші елементи, так що для її вживання потрібні відомі пристосування. Араби варять її в горщику, потім пропускають через полотно для очищення від сторонніх домішок і потім зливають в бляшанки, в яких вона може зберігатися кілька років. Місцеві бедуїни і грецькі ченці їдять її з хлібом, як приправу, але вона ніколи не замінить хліба.

Така тамарисковая манна має вельми віддалене подібність з тієї манною, якої харчувалися євреї, як хлібом: вона непитательна, та її було б і зовсім недостатньо для народу більше двох мільйонів душ, для яких треба було б до півмільйона пудів щотижня, між тим як тамарискової манни навіть у гарні роки збирається не більше 420-500 кг в рік. За більш докладному біблійному опису “манна була як кориандрове насіння, біла, смаком ж подібна коржі з медом” . З часом ця одноманітна їжа набридла євреїв, так що вони ремствували і називали манну “непридатною їжею” , або, точніше, “занадто легкою”; але вони не голодували і, у всякому разі, не вмирали з голоду, як це було б неминуче при живленні манної тамарискової, яка не містить в собі азоту.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Мойсей і збирання манни небесної – Гвідо Рені.