Мойсей на горі Синай – Жан-Леон Жероме

Мойсей на горі Синай   Жан Леон Жероме

Француз, художник і яскравий представник академізму – Жан-Леон Жером, – залишив після себе велику колекцію робіт. Його творчий порив блукав у пошуках певного стилю і жанру нарівні з автором. Численні подорожі по Африці, зокрема Єгипетських пустелях і Схід, знайшли яскравий відбиток тематиці Жерома.

Серед картин художника є ті, що відносять до салонним робіт, портрету, жанрового живопису із закостенілим академізмом. “Мойсей на горі Синай” мистецтвознавці визначили картиною пізнього періоду творчості Жерома. Вона відображає внутрішній світ художника і побожність, поклоніння святому писанню і релігійний трепет.

Одне з найбільш значущих подій у християнській релігії – явище Бога Мойсею на горі Синай, або Хорив, для передачі десяти заповідей на п’ятдесятий день після виходу з єгипетських земель. Подія побачене автором у доволі похмурих фарбах і вселяє у глядача сумний настрій, схожий того, що відвідало змучений народ.

Великий вихід художник окреслив величезним скупченням людей, дрібно промальованих, буквально по крихтах. Стогони і простягнуті руки странніков уособлюють спрагу плоті і муки душі тих, хто повірив Ісуса. І ось Воно – явище творця! Його не видно, лише силует на тлі золотого світіння. Велич Бога Жером передав за рахунок його нарочито великого вигляду і мурашиної жменьки єгиптян біля підніжжя Сіная. Завдяки темного колориту першого плану, небозвід і яскраво-жовта пляма, окружившее Творця, вигідно “витягують” дальній план з мороку фарб.

Фіолетова гора вибивається із загальної теплої палітри, як чужорідне тіло. Критики часто лаяли Жана-Леона під фрагментарності робіт, картинка яких немов мозаїка розпадалася на шматки, не створюючи цілісності малюнка і кольору. “Мойсей на горі Сінай” – відмінне тому підтвердження, з наявністю двох абсолютно різних частин – теплою і холодною. Більш того, небосхил з силуетом гори і рівнина живуть самі по собі, про це свідчить різна техніка листи – чітка скрупульозна робота над дрібними деталями пустелі, у тому числі піску і землі, і розмитий прозорий фон з “приклеєним” силуетом Бога.

Полотно цікаво по суті і композиції, нехай з явними порушеннями цілісності. Воно оповідає про події, перевернувшем колишньої устрій всього християнського народу, спокійне життя, мораль та цінності. Жером відобразив тут власне бачення подій, бути може, вигаданих кимось дуже давно, але жваво сприймаються віруючими. Картина грає багато ролей в історичному сенсі – як ілюстрація до біблійними переказами, і зразок академічної живопису художника минулих століть, і звичайно, полотно не має ціни, як матеріальний об’єкт, хіба що частина репродукцій за мотивами сюжету великого Жана-Леона Жерома.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)