Молитва перед обідом – Жан Батист Симеон Шарден

Молитва перед обідом   Жан Батист Симеон Шарден

Як і майже всі жанрові картини Шардена, “Молитва перед обідом” існує в кількох копіях. Ту картину, яку ви зараз бачите перед собою, майстер в 1740 році підніс у дарунок французькому королю Людовику XV. Тепер вона знаходиться у Луврі. Ще одна “Молитва перед обідом” зберігається в Ермітажі. А інший, дуже схожою сценою, вважається також авторською копією, володіє роттердамський музей Бойманс-ван Бейнінген. Така кількість копій свідчить про те, що картина була дуже популярною за життя Шардена.

Потрібно сказати, що і зараз вона є однією з найбільш відомих робіт в колекції Лувру. Зображаючи повсякденне сцену з життя французької сім’ї третього стану, Шарден не шкодує ліричних тонів. Емоційність була творчим кредо майстра. Гравер Кошен, біограф живописця, писав, що одного разу, розсердившись на поверхневу теревені якогось художника про техніку живопису, Шарден роздратовано запитав: “Але хто вам сказав, що пишуть фарбами?” – “А чому ж?” – здивувався невдалий співрозмовник. – “Користуються фарбами, – сказав Шарден, – але пишуть почуттям”. Маленька дитина зайнятий дуже важливою справою. Він вчиться вимовляти молитву. Може бути, в перший раз він самостійно вимовляє слова, які до того белькотів слідом за матір’ю і старшою сестрою.

Сучасному глядачеві може здатися, що перед нами дівчинка, але насправді це – хлопчик. Те, що він одягнений в сукенку, не повинно вас бентежити. Це – звичайна одяг маленьких дітей різної статі у XVIII столітті. Особа молиться хлопчика приховано від нас. Видно лише його пухкі щічки і злегка кирпатий носик. Світле його сукня майже зливається з кольором скатертини, на яку відкидають тінь молитовно складені руки хлопчика. Шардену вдалося досягти в “Молитви перед обідом” вражаючою проникливості і теплоти.

Він домагається цього, “пов’язуючи” поглядами всіх персонажів картини. Малюк довірливо дивиться на матір, вона – з ніжністю дивиться на нього. І старша дівчинка спостерігає за молодшим братом. Вона теж виголошує молитву – над краєм стола видно її складені руки. Шорстку і немов світиться зсередини м’яким приглушеним світлом поверхню картини Шарден створює, накладаючи на полотно кілька шарів фарби. Деталі своєї “магічною” за словами сучасників, техніки він тримав у секреті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Молитва перед обідом – Жан Батист Симеон Шарден.