Молитва святого Ієроніма – Ієронім Босх

Молитва святого Ієроніма   Ієронім Босх

Картина “Молитва святого Ієроніма”. Святий Ієронім був святим покровителем Ієроніма Босха. Може бути, тому відлюдник зображується досить стримано, навіть у порівнянні з текстами, які міг читати художник. Наприклад, таким: “Жодна людина не жив настільки чисто і побожно, як він. Однак він постійно здригався, він тремтів від страху. Коли він міркував про останній день перед Страшним судом, він писав: “Що б я не робив, їв, пив, писав, читав, спав, спав або займався чимось ще – я весь час чув трубний глас”” .

На цій картині Босха ми знову бачимо святого Ієроніма, розпростертого на коліна в молитві і обіймаючого розп’яття. Поруч лежать його плащ, капелюх і книга. Гігантські розкладаються плоди нагадують про еротичних видіннях, омрачавших, за власним свідченням святого, його благочестиві роздуми. Демонів тут немає, але крихітний лев біля лівого нижнього краю – атрибут святого Ієроніма – здається до смерті наляканих: він по-котячому вигнув спину, дивлячись на напівзатонулий порожній плід, що нагадує земну сферу.

Святий Ієронім або Блаженний Ієронім Стридонский – один з чотирьох латинських отців Церкви. Ієронім був людиною могутнього інтелекту та вогняного темпераменту. Він багато подорожував і в молодості здійснив паломництво у Святу Землю. Пізніше він пішов на чотири роки в Халкидскую пустелю, де жив відлюдником-аскетом. Тут він вивчав єврейську мову і супутниками собі мав, за його власними словами, “лише скорпіонів і диких звірів”. В пустелі він кілька разів чув труби, які інформуватимуть Страшний Суд.

У західноєвропейській живописі він часто зображується слухати ангелів, кричать в трубки над його головою. У 386 році Ієронім влаштувався в Віфлеємі. Саме тут протягом довгих років він перекладав Старий і Новий Заповіти на латинську мову. Одинадцять століть потому його версія була проголошена Тридентським собором як офіційний латинський текст Священного Писання. Згідно з популярною притчею, Ієронім вийняв скалку з лапи лева, який з тих пір став його відданим другом. У незліченних картинах Святий Ієронім зображується вченим, що сидить у келії, пишучим, поруч лежить лев.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Молитва святого Ієроніма – Ієронім Босх.