Мона Ліза або Джоконда Леонардо Да Вінчі

Мона Ліза або Джоконда Леонардо Да Вінчі

Картина художника Леонардо да Вінчі “Мона Ліза” або “Джоконда” . Розмір картини 77 x 53 см., дерево, олія. Близько 1503 року Леонардо приступив до роботи над портретом Мони Лізи, дружини багатого флорентійця Франческо Джокондо. Твір це, відоме простонародної публіці під найменуванням “Джоконда”, отримало захоплену оцінку вже у сучасників.

Слава картини була настільки велика, що згодом навколо неї складалися легенди. Їй присвячена величезна література, велика частина якої далека від об’єктивної оцінки леонардівського створення. Не можна не визнати, що це твір, як одне з небагатьох пам’яток світового мистецтва, дійсно володіє величезної притягальної силою. Але ця особливість картини пов’язана не з втіленням якогось таємничого початку або з іншими подібними ж вигадками, а народжена її вражаючою художньою глибиною.

Портрет Леонардо да Вінчі “Мона Ліза” – це вирішальний крок на шляху розвитку ренесансного портретного мистецтва. Хоча живописці кватроченто залишили ряд значних творів цього жанру, все ж їх досягнення в портреті були, так би мовити, непропорційні досягнень в основних живописних жанрах – в композиціях на релігійну і міфологічну тематику. Нерівноправність портретного жанру позначалося вже в самій “іконографії” портретних зображень. Власне портретні роботи 15 століття при всьому їх безспірному физиономическом схожості і випромінюваному ними відчутті внутрішньої сили відрізнялися ще зовнішньою і внутрішньою скутістю. Все те багатство людських почуттів і переживань, яке характеризує біблійні та міфологічні образи живописців 15 століття, зазвичай не було надбанням їх портретних робіт. Відгомони цього можна бачити в більш ранніх портретах Леонардо да Вінчі, створених ним в перші роки перебування в Мілані. Це “Портрет дами з горностаєм” , зображає Цецилію Галлеарани, кохану Лодовіко Моро, і портрет музиканта.

У порівнянні з ними портрет Мони Лізи сприймається як результат гігантського якісного зрушення. Вперше портретний образ за своєю значимістю став на один рівень з найяскравішими образами інших мальовничих жанрів. Мона Ліза представлена сидить у кріслі на тлі пейзажу, і вже саме зіставлення її сильно наближеною до глядача фігури з видимим здалеку, ніби з величезної гори ландшафтом повідомляє образу незвичайне велич. Цьому враженню сприяє контраст підвищеної пластичної осязательности фігури і її плавного узагальненого силуету з йдуть в туманну далечінь, схожим на бачення пейзажем з химерними скелями і кучерявими серед них водними протоками. Але насамперед привертає вигляд самої Мони Лізи – її незвичайний, як би невідривно стежить за глядачем погляд, випромінює розум і волю, і ледь помітна посмішка, сенс якої як би вислизає від нас, – ця невловимість вносить в образ відтінок невичерпності і нескінченного багатства.

Небагато знайдеться у всьому світовому мистецтві портретів, рівних картині “Мона Ліза” по силі виразу людської особистості, втіленої в єдності характеру і інтелекту. Саме надзвичайна інтелектуальна зарядженість леонардівського портрета відрізняє його від портретних образів кватроченто. Ця його особливість сприймається тим гостріше, що вона ставиться до жіночого портрета, в якому характер моделі перш розкривався в абсолютно інший, переважно ліричної подібній тональності.

Виходить від картини “Мона Ліза” відчуття сили – це органічне поєднання внутрішньої зібраності і почуття особистої свободи, духовна гармонія людини, що спирається на його свідомість власної значущості. Та сама посмішка її аж ніяк не виражає переваги або зневаги; вона сприймається як результат спокійній впевненості в собі і повноти самовладання. Але в картині Мона Ліза втілено не тільки розумне початок – образ її сповнений високої поезії, яку ми відчуваємо і в її невловимою посмішці і в таємничості розгортається за нею напівфантастичного пейзажу. Сучасники захоплювалися досягнутим художником вражаючою схожістю і надзвичайною життєвістю портрета. Але значення його набагато ширше: великий живописець Леонардо да Вінчі зумів внести в образ ту ступінь узагальнення, що дозволяє розглядати його як образ ренесансної людини в цілому. Почуття узагальнення позначається у всіх елементах мови образотворчого картини, в її окремих мотивах – в тому, як легка прозора вуаль, охоплюючи голову і плечі Мони Лізи, об’єднує ретельно виписані пасма волосся і дрібні складки сукні в загальний плавний контур; це почуття ні з чим не порівнянної з ніжною м’якості моделюванні особи і прекрасних пещених рук. Моделювання ця викликає настільки сильне враження живої тілесності, що Вазарі писав, ніби в поглибленні шиї Мони Лізи можна побачити биття пульсу.

Одним із засобів такої найтоншої пластичної нюансування було характерне леонардовское “сфумато” – ледь уловима туман, що огортає обличчя і фігуру, яка пом’якшує контури і тіні. Леонардо да Вінчі рекомендує для цієї мети поміщати між джерелом світла і тілами, як він виражається, “якийсь рід туману”. Верховенство світлотіньового моделювання відчувається і в підпорядкованому їй колориті картини. Як багато роботи Леонардо да Вінчі, ця картина потемніла від часу, і її колірні співвідношення дещо змінилися, проте і зараз чітко сприймаються продумані зіставлення в тонах карнации і одягу і їх загальний контраст з блакитно-зеленим, “підводним” тоном пейзажу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)