Мрія – Поль Гоген

Мрія   Поль Гоген

Пошук чистих засобів виразності і сюжетів, отмежеванних від європейської майстровитості і хитромудрості – ось що в першу чергу впадає в очі при зустрічі з картиною Гогена “Мрія”.

Сюжет картини дуже простий і очевидний – дві дівчини-таитянки у своєму тропічному житло занурені в мрії. Складно сказати, про що вони мріють, автор не залишає нам ніяких підказок – може про майбутнє мирно сплячу дитину, а може про кохання чи ще про щось дуже особисте?

Картина і сьогодні виробляє неймовірно сильне враження, а в кінці XIX століття, коли вона тільки з’явилася і зовсім викликала подив – у динамічний час всіляких пошуків нових технік і стилю, різноманітних “ізмів”, раптом з’являється картина настільки екзотична за сюжетом і написана майже примітивною технікою. Цього і домагався Гоген!

Захоплюючись красою і безпосередній природою остров’ян, жителів Таїті, повністю занурившись в їхній побут і уклад, Гоген оспівував цей народ у своїх картинах – щиро і з великою любов’ю. Дивлячись на цих напівголих дівчат, можна собі уявити і посміхнутися – яку острах вони викликали у аристократичної публіки.

Але сьогодні, незважаючи на екзотичність “Мрії” дуже важко не визнати – жінки, зображені на картині воістину прекрасні, вони чудові своєї природності, натуральності. Нероздільні з природою і тропічним побутом, вони такі ж, як і ми – он спить дитина, а поруч лежить собака, та як ми красуні тропіків про щось мріють, прийнявши задумливо-розслаблені пози.

Представлена картина відмінний приклад філософії як художника, так і його стилю – широкі площини яскравих кольорів, спрощені, дещо незграбні обриси форм, звернення до примітивній техніці, все, що може стати виразником краси незіпсованих справжніх дітей природи.

Амбітна і екзотична “Мрія”, так і не була прийнята сучасниками, однак, сьогодні ми можемо сказати, що віддане служіння Гогена своїм ідеалам, не пройшло даром – дещо схематичні, але від цього не менш “живі” чуттєві образи, розсікаючи простір і час дивують, захоплюють і змушують мріяти разом з ними до цього часу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)