Мучеництво Іоанна Богослова – Альбрехт Дюрер

Мучеництво Іоанна Богослова   Альбрехт Дюрер

“Мучеництво Іоанна Богослова” – перша гравюра в серії “Апокаліпсис”. У самому тексті книги “Одкровення” Іоанна Богослова цієї події немає.

Художник різко протиставив два людських образу. Імператор Доміціан – старий бородатий чоловік, повелевший катувати Іоанна, сидить на різьбленому троні. На імператорі довгий плащ, підбитий горностаєм, з шиї звисають золоті ланцюги, на грудях дорогоцінний камінь, в руці скіпетр. Чорно-білий штрих створює відчуття кольорової тканини, блискучого металу, виблискуючого діаманта. Доміціан величезний і нерухомо важливий. Очі його спрямовані на оголеного Івана.

Під казаном, у який ввійшов Іван, палає вогонь. Кат ллє йому на спину киплячу олію. Особа Івана сумно, але не спотворене мукою. Він не дивиться на імператора, не чекає від нього пощади, не помічає ні його почту, ні натовпу. Кат, відклавши меч в бік, ковальськими міхами роздмухував вогонь. Це все той же тип щегольски розрядженого мучителя з тонким обличчям – образ, який не дає спокою Дюреру. А інший кат – у нього голена голова, пом’яте хибне особа – не сміє подивитися на того, кого катує.

Найдивовижніше в гравюрі – натовп. Видно лише кілька людей різноманітність типів створює відчуття многолюдства. Жінка тягне шию – тільки б нічого не пропустити! Чоловік, якого вона відштовхнула, сердито обернувся. Зараз спалахне суперечка. Старий з виснаженим обличчям і співчуттям дивиться на Івана. А його сусід щось повчально говорить, напевно: “Сам винен!”

На передньому плані людина в дорожньому плащі. Поза його незалежна. Він підкреслено відсунувся вбік від трону. Погляд спрямований на того, кого катують. В його обличчі іноді бачать схожість з Дюрером. Стверджувати це з рішучістю важко. Чоловік цей, ледве приховуючи потрясіння, змушує себе вдивлятися в те, що відбувається. Він стоїть недалеко від імператора і його свити, але він чужий їм. Він одягнений не так, як вони. Це – безмовний свідок. Той грізний очевидець, який завжди зримо або незримо присутній при злочин, щоб повідати про нього нащадкам.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Мучеництво Іоанна Богослова – Альбрехт Дюрер.