Мучеництво святого Маврикія – Ель Греко

Мучеництво святого Маврикія   Ель Греко

Картина іспанського художника Ель Греко “Мучеництво святого Маврикія”. Розмір картини 448 x 301 см, полотно, олія. Гостро і послідовно визионерский характер мистецтва Ель Греко позначився в картині, замовленої королем Філіпом II для собору Ескоріал – “Мучеництво святого Маврикія”. В дуже складною, насиченою безліччю фігур композиції зображені, як у творах середньовічного мистецтва, різночасові епізоди з життя святого.

На передньому плані картини художником поміщені фігури фіванського полководця війська Маврикія і його соратників, готових прийняти мученицьку смерть за вірність християнству. Вони представлені в латах римських воїнів; пластичне моделювання їх фігур навіяна прийомами класичного живопису. Проте ці образи, в яких проявилося типове для Ель Греко розуміння людської особистості, нескінченно далекі від героїчних образів Відродження. Їх тіла позбавлені реальної вагомості, обличчя і жести відображають душевне хвилювання, смирення і містичний екстаз, босі ноги нечутно ступають по землі. Зображення страти Маврикія, піднесення його душі на небо, отодвинутое художником вдалину, як би відбувається у сфері безмежного простору.

У картині “Мучеництво святого Маврикія” незвичайний колорит художника, пройнятий неспокійною боротьбою протистоять квітів, то яскраво спалахують, то згасаючих в мерехтінні примарного нереального світу, є одним з головних засобів містичного перетворення реальності. Настільки не схожа на традиційні твори церковного мистецтва, картина Греко не була оцінена ні Філіпом II, ні придворними майстрами-итальянистами. Її місце в соборі Ескоріал було віддано полотну посереднього італійського живописця.

Розчарований своїм неуспіхом при дворі, Ель Греко покинув Мадрид і оселився в Толедо. Колись “серце Іспанії”, стародавній Толедо в 16 столітті став притулком старої феодальної аристократії. Втративши значення державної столиці, Толедо залишився центром інквізиції і богословської думки. Толеданская інтелігенція захоплювалась ідеалами середньовічної культури і містичними вченнями. Її духовне життя, в якій значне місце займали музика, поезія і мистецтво, відрізнялася великою витонченістю. Ця середа виявилася найбільш сприятливою для розвитку дарування Ель Греко.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Мучеництво святого Маврикія – Ель Греко.