Мучеництво святої Либерати. Триптих – Ієронім Босх

Мучеництво святої Либерати. Триптих   Ієронім Босх

Свята Либерата або Вильгефортис – католицька свята, покровителька дівчат, що прагнуть позбутися від настирливих поклонників. Згідно з легендою, вона була дочкою португальського короля – затятого язичника, який хотів видати її за короля Сіцілії.

Однак вона не бажала йти заміж ні за яких королів, оскільки була християнкою і дала обітницю безшлюбності. Прагнучи виконати свою обітницю, принцеса почала благати до небес і знайшла чудове позбавлення – у неї виросла густа довга борода; сицилійський король не захотів одружуватися на такій страхолюдине, після чого розгніваний батько велів її розіп’яти. Відома також як Куммернис, Онтокоммена, Ливраде, а в Англії як Анкамбер. До недавнього часу мучениця, зображена на вівтарному фрагменті, ототожнювалася зі святої Юлианой. Нині визнано, що це – свята Либерата, покарана своїм батьком-язичником за те, що молилася Господу про появу у неї бороди, бажаючи залишитися незайманою.

Культ святої виник на півдні Нідерландів. У соборі Хертогенбоса є вівтар, присвячений мучениці, де вона, як і тут, зображена без бороди. Створений незабаром після 1500 року, цей вівтар Босха сильно постраждав від часу, особливо його бічні стулки, на яких спочатку були зображені два донатора. Найперша згадка про це триптиху міститься в книзі Антоніо Маріа Дзанетті “Про венеціанської живопису” , описав картини в колекції дожів.

У XIX столітті триптих був перевезений до Відня, і лише у 1919 році. після Першої світової війни повернувся в сильно пошкодженому вигляді на колишнє місце. Присутність падає в непритомність персонажа не роз’яснює протиріч складною іконографії картини. Раніше було прийнято вважати, що триптих присвячений Святій Юліані, культ якої дуже поширений в Північній Італії. Вона була продана работорговцами Євсевію, який, можливо, і представлений в образі персонажа, який втратив почуттів. Деякі дослідники припускають, що тут зображена інша шанована свята – дочка короля Португалії Либерата, розіп’ята за наказом батька-язичника за те, що стала нареченою Христової. У такому разі в юнакові можна бачити одного з п’яти тисяч звернених в істинну віру стараннями святий.

В перший і останній раз Босх зображує сцену мучеництва з натовпом глядачів, представлених у виключно різноманітних одязі. Розподіл фігур по всій площині картини, знизу вгору, без перспективного чергування планів в глибину – данина середньовічної традиції. Спочатку на стулках триптиха були зображені його замовників. Шанований Босхом Святий Антоній, ніяк не пов’язаний з сюжетом центральною частиною триптиха, на лівій стулці і ймовірно два работоргівця на правій, написані поверх зображення донаторів. На цьому триптиху є підпис Босха. Вона виконана готичними літерами і традиційно поміщена у нижнього краю картини, як і в творах, які перебувають у зборах Прадо в Мадриді: “Сім смертних гріхів” і триптиху “Віз сіна”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Мучеництво святої Либерати. Триптих – Ієронім Босх.