Муза Талія – Мікеле-так Паннонио

Муза Талія   Мікеле так Паннонио

Муза Талія [1450-1460] Мікеле та Паннонио інакше Мікеле Онгаро, феррарская школа. Будапешт, Музей образотворчих мистецтв, інв. № 44. Тополя, темпера і масло, 136,5 х 82 див. Подарована Арнольдом Ипойи в 1880 році; у XVIII столітті перебувала в феррарском домініканському конвенті, в залі засідань інквізиції; у 1857 році зберігалася в римській галереї Сагро Монте ді П’єта; до Ипойи потрапила від флорентійського антиквара Рибле.

Виставлялася в 1933 році у Феррарі на виставці “Феррарский Ренесанс” у 1966 році в паризькому Пти Пале на виставці “Мистецтво Угорщини X XX століть” у 1972 році в римському Палаццо Венеція на виставці “Мистецтво Угорщини” у 1973 році в будапештському Музеї образотворчих мистецтв на виставці “Мистецтво Ренесансу в Європі” і в 1981 році там же на виставці “Музею образотворчих мистецтв – 75 років”. Як свідчить ім’я художника, цей значний феррарский майстер був угорцем за походженням. Мало його творів дійшло до наших днів; крім будапештської збереглися ще дві бічні вівтарні картини, що знаходяться у Картинній галереї Феррари.

Будапештська картина забезпечена бандероллю з підписом: EX MICHAELE PANONINO. Збережені твори Паннонио відносяться до пізнього періоду його творчості, коли на його стилі позначився сильний вплив значно більш молодого художника Козімо Тури. І для Тури, і для Паннонио однаково характерно грайливий зображення коштовностей, ювелірних виробів і квітів, які здаються металевими.

Прагнення до природного перспективного зображення, правильне, з архітектурної точки зору написання трону – все це риси Ренесансу, але складки одягів нагадують готичні форми. Замовником цього твору був феррарский герцог Борсо д”Есте. Серед наявних на підніжжі трону грецьких і латинських написів можна бачити одну з регалій герцога. Довгий час вважали, що на картині зображена Церера, але недавно цю думку було відкинуто. М. Баксандалл висловив припущення, що будапештська картина належить до серії картин, які зображують муз, яка свого часу прикрашала художню студію палацу Бельфиор – одного з палаців герцогів д”Есте в околицях Феррари. У 1632 році будівлю ще існувало, хоча в 1483 році було спустошено пожежею. Внутрішнє оздоблення і прикраса палацу було зроблено феррарскими майстрами епохи кватроченто, такими, як Туру, Косса, Мікеле та Паннонио, Анджело Макканьино.

Баксандалл першим звернув увагу на зв’язок будапештської картини з серією муз, а також на те, що гуманіст Гварино да Верона, що складається на службі у герцога д”Есте, в листі до герцога Ліонелло дає програму серії картин, що зображають муз, з докладним описом, як, на його думку, слід їх малювати, виходячи з їх імен. Лист, датований 1447 роком, було, по всій ймовірності, відповіддю на прохання герцога.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Муза Талія – Мікеле-так Паннонио.