На балу – Берта Морізо

На балу   Берта Морізо

Жінки Морізо майже ніколи не дивляться на глядача. Вони не посміхаються, не намагаються “виглядати”. Таке відчуття, що художниця суворо наказувала своїм моделям “забути”, що їх портретируют. Це, ймовірно, було не так складно зробити, оскільки Морізо писала дуже швидко і не вимагала від портретованого збереження певної пози і вирази обличчя. Те, що зазвичай становить перешкоду для художника, було для Морізо підмогою.

Ось і в картині “На балу” вона виступає лише “скороминущим спостерігачем” випадково, на кілька секунд побачив обличчя і плечі молодої дами, її жест, яким вона підняла віяло, її високу зачіску з квітами хризантеми в ній. Випадковим спостерігачем слідом за художницею стає і глядач. Морізо не дає йому можливості “познайомитися” з героїнею полотна, але ця випадкова, скороминуща зустріч залишає у ньому довгий спогад. Так іноді тижнями, місяцями пам’ятається погляд незнайомки, промелькнувшей і зникла у вуличному натовпі.

Ніщо, крім вбрання молодої дами і кімнатних рослин за її спиною, не говорить нам про місце дії, що відбувається на картині. А невизначено падаюче світло не дозволяє нам говорити про час доби. Колір обличчя жінки контрастує з “холодним” кольором її сукні.

Морізо, в силу своєї “статевої належності” пише оголене жіноче плече абсолютно безпристрасно і дуже тактовно. Єдине, що її цікавить тут, – гладкість шкіри і “мармурові” рефлекси від світло-сірого газового сукні. Віяло – сама “бальна” деталь всієї картини. Дама тримає його, як і належить, злегка, недбало, трохи відсунувши мізинець.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)