На косовиці в дубовому гаю – Іван Шишкін

На косовиці в дубовому гаю   Іван Шишкін

Колекція казанського музею творів Івана Івановича Шишкіна дає яскраве уявлення про художній спадщині видатного пейзажиста, особливості образного ладу його робіт у різні періоди творчості, покоряющем майстерності його пензля і різця. Особливою художньою силою, розмахом і могутністю образу відрізняється полотно “На косовиці в дубовому гаю”.

Воно належить до числа тих відомих картин Шишкіна, які здобули йому славу родоначальника російського епічного пейзажу, співака неозорих просторів, неозорих далей, могутніх лісів, складових красу рідної природи. Вже сам об’єкт зображення – дубовий гай – дає можливість створення монументального твору, але художник пластичними засобами підсилює богатирське звучання природного мотиву.

Він обирає низьку точку зору, що дозволяє збільшити масштаб дерев: підкреслює контраст горизонтальних планів тікають вдалину полів з вертикалями стовбурів вікових дубів; прагне до узагальнення форми, уникаючи зайвої деталізації зображення. Монументальності образу природи сприяє і прийом фрагментації деяких деталей картини.

Так, гілки дерева на передньому плані йдуть за межі полотна, що посилює враження буйного розмаху і мощі лісового велетня. Картина написана художником на основі ескізного і етюдного матеріалу, зібраного під час поїздки в Епабугу в 1871 році. Як зазвичай у В. І. Шишкіна, вона зображує конкретне місце, будучи точним “портретом” певної місцевості. Про це свідчить, зокрема, і первісна назва картини “Дубовий гай поблизу Єлабуга”. У числі інших творів художника вона була придбана купцем і гільдії, який став відомим заводчиком, П. К. Ушковим, з яким Шишкіна пов’язували дружні стосунки.

В революційний період картина зникла з поля зору і тільки в 1926 році була виявлена на горищі будівлі заводоуправління Бондюжского хімічного заводу і тоді ж музейним відділом Татнаркомпроса була передана в казанський музей.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)