На вітрильнику – Каспар Давид Фрідріх

На вітрильнику   Каспар Давид Фрідріх

21 січня 1818 року німецький художник-романтик Каспар Давид Фрідріх здивував усіх. Вже немолодий і самотній, почував себе самим собою лише наодинці з природою, зазвичай замкнутий, навіть різкий і тільки в суспільстві найближчих друзів ставав заразливо веселим і сердечним, він несподівано одружився на Кароліні Боммер. “Як багато змінилося в моєму житті, коли я перейшов від “Я” до “Ми”! – вигукував Фрідріх в одному з листів. – Мій старий, простий будинок став зовсім невпізнанним, чистим і затишним, і я не можу натішитися цього”. Змінився не тільки будинок. Завжди весела Кароліна, яку ніхто ніколи не бачив в поганому настрої, дивовижно вміла заспокоїти запального та імпульсивного художника. Щастя в любові принесло щастя у творчості: 1818 рік став одним з найбільш плідних в життя Фрідріха. Він створив 28 нових картин, серед них зберігається в Ермітажі робота “На вітрильнику”.

Легкий корабель пливе по морю. На його носі влаштувалися чоловік і жінка, вони тримаються за руки, і їх погляди спрямовані до обрію, де вже здалися шпилі і вдома городаѕ Ця картина була написана відразу після весільної подорожі подружжя Фрідріх на острів Рюген у Балтійському морі, який так любив художник. І тому її розглядають як рідкісний в його творчості випадок відображення конкретної події, а в постатях бачать романтизовані портрети Фрідріха і Кароліни.

Частково це так, але тільки частково. Адже Фрідріх ніколи не “мучив” глядача точним копіюванням природи: той, хто на це наважується, “бере на себе роль Творця, а насправді є лише дурнем”. Він завжди малював те, що відкривалося його внутрішнього погляду, прагнув передати глибокі і сильні почуття, які народжувалися в його серці, ощущавшем у всьому присутність Бога. “Постарайся закрити своє тілесне зір, – писав він одному з учнів, – щоб насамперед побачити майбутню картину духовним поглядом, а потім освіти її внутрішнім світлом, який допоможе тобі бачити в темряві і відокремити суть предмета від його зовнішніх проявів”- і сам свято дотримувався цього правила.

Фрідріх любив гірські вершини і їли, снігові вихори й бурі, але особливо – море і кораблі… І всі ці образи, побачені духовним поглядом художника, ожилі на полотні завдяки його натуралістичній манері і говорять про взаємовідносини душі і Бога, не збагнути до кінця одними лише фізичними очима. Композиція картини “На вітрильнику” несподівана для початку XIX століття: нижній край полотна розрізає палубу, і ми ніби опиняємося на вітрильнику і навіть відчуваємо його рух – завдяки легкому крену щогли. Майже всіх своїх персонажів Фрідріх малює зі спини – і пропонує глядачеві зайняти їх місце. Споглядальники на його картинах – це завжди наші двійники, це завжди ми самі. Але тильна постановка фігур знакова не тільки тому: будь персонаж повернутий до нас, ми б взялися розглядати його – гарний, не красивий, у що одягнений, ніж занятѕ Але не зовнішнє в людині цікавить Фрідріха, а його духовні можливості, його спрямованість до того, що більше за нього самого.

Жінка і чоловік не дивляться один на одного, – з’єднані любов’ю, вони дивляться в одному напрямку. Обриси міста тільки-тільки позначилися в світанковому тумані. Він теж невипадковий: “Місцевість, оповита туманом, – написав якось Фрідріх, – здається ширше, піднесеніше, вона загострює фантазію, ми з нетерпінням чогось ждемѕ” Думками, надіями і мріями закохані вже в тому місті – в того життя, що їх чекає і яка тільки починається. А разом з ними і ми спрямовуємо свій погляд до прекрасного міста на горизонті і з нетерпінням чекаємо початку нового етапу в своїй долі… Світлана Обухова.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)