Наполеон при переході перевалу Сен-Бернар – Жак Луї Давид

Наполеон при переході перевалу Сен Бернар   Жак Луї Давид

Давид – основоположник французького неокласицизму, художньо переосмисливший стандарти класицизму і обновивший їх у відповідність з епохою. Полум’яний революціонер, прихильник французької революції, відданий Наполеону і вважав, що той здатен дати світу те, що йому так необхідно.

“Наполеон на перевалі Сен-Бернар” – картина постановочна повністю. Вона написана не для того, щоб передати історичну даність і нагадати, як усе було – вона створена, щоб ще більше возвеличити Наполеона, надати його образу блиску. Кінь звився дибки. Майорить плащ на вітрі.

Царственим жестом Наполеон вказує вперед, туди, куди має прийти його армія. Під копитами коня, на каменях, які походи більше не п’єдестал, вибиті імена – “Ганнібал”, “”Карл Великий” і “Наполеон” – великі полководці, які йшли цим шляхом.

Урочистість і пафос картини обумовлені її метою. Вона повинна бути такою, тому що на ній Наполеон повинен бути грізним велетнем, завойовником, перед яким схилилися королі і країни.

Насправді ж все було трохи не так. Наполеон захоплював Італію, це вірно. Він добирався до неї саме через перевал Сен-Бернар, тому що звідти його чекали найменше. Нікому не приходило в голову, що він поведе свої війська через перевали. Але ніякої урочистості в цьому не було – навпаки. Військо тонуло в снігах. Гармати, зняті з коліс, тягнули на санях люди – ніякої худоби не витримав би такої погоди. Багато солдати загинули від холоду.

Сам Наполеон якось трохи не помер – мул оступився на крутому схилі і полководець ледь не полетів у прірву. Це був великий похід, і картина Давида показує його внутрішню суть, ховаючи за театральністю задників, за яростностью хмар, то, як багато крові і обморожених людей Наполеон залишив на тому перевалі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3.33 out of 5)


Наполеон при переході перевалу Сен-Бернар – Жак Луї Давид.