Наруга Христа – Ганс Гольбайн

Наруга Христа   Ганс Гольбайн

“Страсті Господні в сірих тонах” вважаються одним з головних творів Ганса Гольбейна Старшого. Цикл отримав таку назву завдяки сірої монохромного колористичної гамі, виконаний в техніці гризайль, що імітує скульптуру. Це 12 картин про останніх епізодах земного життя Христа.

Картина “Наруга Христа” показує одну з останніх сцен, що складають цикл епізодів “Суду над Христом”, після чого Христос був розп’ятий. Згідно з Євангелієм від Марка, “…вояки повели Його в середину двору, тобто у преторію, зібрали весь полк. І одягли Його в багряницю і, сплети терновий вінець, поклали на Нього. І вітати Його зачали: радій, Царю Юдейський! І били Його по голові тростиною, і плювали на Нього і, стаючи на коліна, вклонялися Йому”.

Христос зображувався звичайно на троні, встановленому на подіумі, у нього на голові терновий вінець, одягнений він у багряницю і тримає тростинний скіпетр. Воїни зі стиснутими кулаками готові вдарити його або опускаються перед ним на коліна в издевательском вшанування.

Згідно з широко поширеним правилами, пануючих в італійського живопису XV-XVI століть, зображувалися двоє солдатів, кожен тримає тростину або палицю, за допомогою яких вони насаджують терновий вінець на голову Христа, і їх інструменти в цей момент утворюють фігуру хреста.

Увінчання Ісуса терновим вінцем, учинений римськими воїнами, було одним із способів насміхатися і знущатися над Христом. Вінець був давнім символом сили, правління і пошани. Вінками з лавра в античні часи вінчали героїв і поетів. Римляни для Христа сплели вінок з колючого терну замість лавра.

Що стосується самого вінця, то німецькі і нідерландські майстри зображували колючки величезних розмірів. І на картині вінець впивається в лоб Христа, виділяючи краплі крові.

Ганс Гольбейн Старший був сином свого часу і зображував зрозумілі його сучасникам символи і атрибути. І ми ще раз переконалися в тому, що Гольбейн Старший у своїй живописній манері ніколи не стояв на місці, він був знайомий з канонами і звичаями італійських художників, безумовно він знав картини видающихмя майстрів Відродження. В той же час вплив нідерландської живопису простежується у всьому його творчості.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Наруга Христа – Ганс Гольбайн.