Натюрморт з профілем Шарля Лаваля – Поль Гоген

Натюрморт з профілем Шарля Лаваля   Поль Гоген

“Натюрморт з профілем Лаваля” – полотно, олія. Картина написана в 1886 році французьким художником Полем Гогеном. На сьогоднішній день полотно виставлено в музеї Індіанаполіса. На картині зображений один Гогена – Чарльз Лаваль в профіль, оточений неживими предметами. Серед інших предметів, на столі присутній керамічний горщик, який Поль Гоген виконав своїми власними руками.

Поєднання портрету і натюрморту в даному випадку показує, наскільки майстерно Гоген здатний був отримати все найкраще від майстрів, якими захоплювався. Наприклад, фрагмент особи Лаваля на картині виконаний у манері Едгара Дега. Техніка натюрморту, в якій фрукти пишуться паралельними мазками, можна порівняти з роботами Поля Сезанна. Крім виконання улюблених художніх прийомів, Гоген вніс у цей твір ще одну деталь від себе. Нею стала керамічна ваза, дивної, вигадливою і навіть трохи лякає форми, яку ретельно оглядає Лаваль на картині.

Гоген навмисно використовував техніку двох самих знаменитих на той момент представників жанрів модерн і натюрморт. При цьому художник не прагнув гармонійно втілити ці дві техніки на полотні. Навпаки, Гоген залишає їх в деякій розбіжності, привносячи враження несвязности композиції. Це його перша картина з серії полотен, що кидають виклик творчості. Лаваль, в ролі глядача намагається передбачити наступний крок Гогена.

Гоген і Лаваль познайомилися влітку 1886 року, і молодий художник незабаром став учнем Гогена. Цю “другорядну” роль можна вловити з уважному і вивчає погляду Лаваля на вазу, виконану його вчителем Гогеном.

Завдяки тому, що ми знаємо про цю вазі, можна віднести створення цієї картини до кінця 1886 року, після повернення Гогена в Париж, так як ваза була створена не раніше жовтня. Гоген високо цінував свої роботи по кераміці, так як всі твори мистецтва дають можливість заробітку. Він писав своїй дружині Метт, що цей незвичайний горщик повинен коштувати не менше 100 франків. На сьогоднішній день місцезнаходження цієї вази невідомо, можливо, вона знищена.

Вінсент Ван Гог запропонував обмін портретами серед невеликої групи художників. Це сталося на Порт-Авеню, метою було посилити почуття спільності серед художників. Ці “дружні портрети” були виконані в незвичайних нових техніках, а майстри висловили свою відмову від натуралізму і прихильність символізму.

“Натюрморт з профілем Лаваля” був проданий в 1998 році як частина колекції Гогена і його оточення з Понт-Авеню. Швейцарський колекціонер Самуель Йозефович придбав 17 картин і 84 гравюри, заплативши приблизно 30 мільйонів доларів. Організація “Лілі Эндоумент заробила 20 мільйонів доларів на цій угоді. Іншу суму отримав Музей Індіанаполіса. Скільки Йозефович заплатив Музею Індіанаполіса особисто від себе – невідомо. Цікаво, що колекціонер пожертвував всі придбані гравюри. Він придбав колекцію Понт-Авеню в 1950-1960 роки, перш ніж творчість Гогена стало дуже високо оцінюватися. Ця незвичайна картина на сьогоднішній день експонується в Jane H. Fortune Gallery, під порядковим номером 1998.167.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Натюрморт з профілем Шарля Лаваля – Поль Гоген.