Натюрморт з соняшниками на кріслі – Поль Гоген

Натюрморт з соняшниками на кріслі   Поль Гоген

До соняшників як до сюжету особливо любили звертатися імпресіоністи. Досить згадати Клода Моне і Ван Гога.

Гоген став писати соняшники вже в кінці свого життя і творчого шляху. Хоча чудові жовті квіти вже миготіли на ранньому полотні автора, однак, це було пов’язано з однією з сумних і гірких сторінок життя живописця. Ще молодим, але уже сформованим художником, Гоген дружив з Ван Гогом. Два найбільших художника оселилися разом у Арле, мріючи про те, що їх новий будинок стане притулком для молодих мистців-новаторів.

Спеціально для нового товариша і однодумця Ван Гог створив цілу серію картин з соняшниками, щоб прикрасити кімнату Гогена. Однак тандему не склалося, Гоген був ледь не покалічений, а Ван Гог переїхав в притулок для душевнохворих. Від колишньої багатообіцяючою дружби лише залишилася картина – “Ван Гог, який малює соняшники”.

І ось в 1901 році Гоген знову звертається до цього сюжету. Після всіх шукань і естетичних експериментів, здається, що автор повертається до початку – натюрморт виглядає майже класичним. Однак нетрадиційні елементи все ж присутні в роботі, інакше це був би не Гоген. Чорнява голова туземки у віконці робить сюжет незвичайним, при цьому колір обличчя дівчини майже зливається з кольором голівок квітів.

Не можна не звернути увагу на саме зображення квітів, визирають з мішкуватою кошика. Це яскраві радісні квіти, повні життя і сонячного світла – Гоген дав їм тут інше трактування. Майже всі голівки соняшників опущені, пелюстки на них ростуть рідко, сам букет ніби розвалюється на всі боки. Від квітів нестерпно віє втомою, потрепанностью, млявістю. Вони ніби виступають транслятором душевного стану Гогена, який в останні роки життя було особливо важким.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Натюрморт з соняшниками на кріслі – Поль Гоген.