Небесний бій – Микола Реріх

Небесний бій   Микола Реріх

Микола Костянтинович Реріх – своєрідний автор, чиї роботи відрізняють глибокі філософські та ліричні мотиви. Теми його полотен різноманітні і складні, одухотворенни і піднесені. Улюбленими образами творчості Реріха, в свою чергу, можна вважати образи неба і хмар.

Мотив неба і хмар виразно звучить в такій відомій роботі Реріха, як “Небесний бій”. Картина написана в 1912 році, у складний для історії Росії час. Незвичайне полотно, створене на полотні з картону з використанням змішаної темперного техніки, в даний час зберігається в Державному Російському музеї в Петербурзі.

Картина “Небесний бій” наповнена не просто художніми образами, але символами, в яких, в першу чергу, втілилися особливості і дух тієї епохи. Більшу частину роботи займає зображення хмар, які являють собою важкі образи, що несуть невідому, але стає все додали нашим суперечностям більших наочності й додали нашим суперечностям більших наочності, загрозу. Ефект темперного живопису нагадує почасти пастельну замальовку. Для картини характерні численні, контрастні переходи світла і тіні.

“Небесний бій” і являє собою своєрідну битву Світла і Темряви, час, коли настає стихія. Картина Реріха демонструє всю красу складного стану природи. Справжнє протиборство розгорнулося в небі. І це небесне протистояння заповнила собою весь простір картинній площині. Стихія розкидала свої кордони далеко за межі полотна, що показує всю міць і велич природних сил. З точки зору Реріха, навіть гнів стихії сповнений особливої краси та очищаючої свободи.

Реріх – видатний майстер передачі душевних станів і різної гами почуттів і настроїв. Всі тонкі переходи станів природи або духу художник втілює з використанням необхідних, з позиції тональності і колориту, квітів. Художній метод Миколи Костянтиновича Реріха відрізняє відкритість барвистих образів, емоційність форми, динаміка ліній і кольору, символіка, філософічність робіт. Картини Реріха – точно ємні молитви або лаконічні фрази мудреця, в яких дивним чином поєднується прагнення до піднесеного і одночасна тяга до простоти і спокою.

Живописний твір “Небесний бій” відбиває переплетення, “бій” кольору і форми, світла і тіні, неба і землі. Тут явно реалізується прийом антитези або протиставлення, прийом глобального контрасту, вічного протиборства різновеликих сил. Це філософське явище “вічного бою” зміг відчути і передати великий геній Реріха в той смутний сутінковий час, час початку нових воєн і революцій.

Як справжній художник Реріх жив в такт з життям своєї Батьківщини, любив і ненавидів разом з нею, і навіть коли сама ця Батьківщина відвернулася від нього, він до кінця своїх днів зберіг цю велику віру творця, цю велику любов до своєї рідної землі, її історії та народу. Тому творчість Миколи Костянтиновича Реріха залишається настільки великим і цінним для нас.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 3.40 out of 5)