Некрасов в період Останніх пісень – Іван Крамськой

Некрасов в період Останніх пісень   Іван Крамськой

Замовлення портрета російського класика Миколи Олексійовича Некрасова надійшов Крамському від Павла Третьякова – великий меценат хотів зібрати в себе портрети всіх видатних людей свого часу, і, зрозуміло, не обійшов відомого поета, редактора, публіциста стороною.

У 1875 році у Некрасова виявилася невиліковна хвороба – рак кишечника, а до 1877 році стало зрозуміло, що дні його полічені. Тоді-то Павло Третьяков і зробив термінове замовлення Крамському.

Художник взявся за роботу, вирішивши написати хворого письменника, що лежить у подушках, на що отримав рішучу відмову у замовника – не може великий класик постати в такий ось немічною позі. “Великий борець”, як тоді називали Некрасова, повинен бути зображений відповідно. Крамськой виконав волю замовника і створив погрудний портрет, який був прийнятий Третьяковим.

Однак по завершенні замовлення Крамськой приймається писати полотно у відповідності зі своїм творчим задумом, яке увійде в світову художню культуру, як “Портрет Некрасова в період “Останніх пісень”. Картину так і не побачив портретований – закінчував її живописець, коли Некрасова вже не було в живих.

Спочатку картина повинна була характеризуватися багатьма речами і дрібницями, які любив Некрасов. Так, наприклад, простір полотна має було вміщати шафа зі зброєю, як нагадування про мисливське захоплення, улюблену собаку поета. Однак незабаром Крамськой прибере “зайві” деталі, які заважають сприйняття героїчного образу, зробивши картину більше за форматом, ніж задумував її спочатку.

Уважно розглянувши картину можна багато чого розповісти про її герої – по правому краю твори можна помітити бюст Бєлінського, якого Некрасов шанував все життя, як свого вчителя і видатної людини, а он на столику томі “Современника”, журналу, якому поет присвятив значну частину життя, портрети Міцкевича і Добролюбова говорять про його інтересах і переконаннях.

У Крамського вийшов дивовижний портрет, що поєднує в собі і камерність і справжню велич, навіть монументальність. Ми бачимо Великого людини, видатного діяча літературного слова, якого хвороба знесилила. Його фізичні сили на кінець і про це говорить буквально все в його зовнішності, але при цьому душевна міць ще світитися, не иссякнув на краю могили.

Живописець поставив неправдиву датування в кутку полотна – 3 березня. Саме в цей день Некрасов прочитав Крамському свій вірш “Баюшки-баю”, що глибоко вразило живописця і стало пророчим для письменника.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Некрасов в період Останніх пісень – Іван Крамськой.