Ніколи більше – Поль Гоген

Ніколи більше   Поль Гоген

Лютий 1897 року був наповнений для Гогена продуктивною роботою. Занурений у творчість на екзотичному острові, живописець регулярно відправляє свої завершені роботи на континент через крейсер “Дюге-Труэн” і суднового лікаря Дузі. Познайомившись на острові з абсолютно іншою естетикою, Гоген не тільки вбирав нове норми, але й прагнув познайомити європейців з цією дикою красою Таїті і його мешканок.

І ось крейсер знову готується відправитися на батьківщину, а Гоген не встигає закінчити полотно. Закрившись у себе вдома, він, працюючи багато годин до ряду, дописує картину – майстер у що б то не стало, хотів саме цим рейсом відправити новий портрет оголеної таитянки.

Картина, яку так поспішав закінчити живописець називалася “Ніколи більше”.

На багатому ложі лежить молода, оголена дівчина. На задньому плані художник зобразив двох людей у дверному прорізі, які про щось жваво розмовляють. Вигадливо прикрашені стіни не відразу дають виявити ворона, сидів на вікні. В кутку роботи видно напис англійською мовою – Never More, що позначає “Більше ніколи”.

Деякі дослідники вбачають у цій написи і чорної птиці відсилання до самому відомому твору Едгара По – “Ворон”. Справді, в поемі є такий рядок, де ворон вимовляє фразу, збігається з назвою картини.

Для втілення сюжету живописець вибрав похмурі тони, які створюють тривожність і деяку настороженість. Такі почуття читаються на обличчі у героїні – вона схвильовано прислухається до розмови, нишком підглядаючи за птахом, то за беседующими людьми.

Технічне втілення відповідає звичному стилю майстра – густі мазки, виразні кольори, чіткість ліній.

Про глибокому розумінні даної картини можна сперечатися багато і довго, чим і займаються багато мистецтвознавці і дослідники творчості Поля Гогена. Однак сам майстер стверджував, що в творі найцінніше те, що було не до кінця висловлено. Саме тому будь-яка картина Гогена, особливо його роботи таїті періоду з програмними назвами може мати не один десяток різноманітних трактувань.

Сьогодні, завдяки рентгенограмі, достеменно відомо, що полотно “Ніколи більше” було написано поверх іншої картини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Ніколи більше – Поль Гоген.