Ноктюрн в синьому і золотом: Старий міст у Баттерсі – Джеймс Уістлер

Ноктюрн в синьому і золотом: Старий міст у Баттерсі   Джеймс Уістлер

Спочатку Вістлер назвав цю картину “Ноктюрн в синьому і срібному №5”. Це первісна назва багатозначно. По-перше, воно підкреслює ту роль, яку митець відводив колірній гамі. По-друге, цифра говорила про намір Уістлера писати цілу серію “Ноктюрнов”.

Головним елементом композиції виступає старий дерев’яний міст у Баттерсі, зруйнований у 1881 році. Цей міст вважався досить небезпечним місцем, оскільки багато разів був пошкоджений судами, з працею протискивавшимися між його тісно поставленими палями. Бажаючи надати мосту більш витончений вид, Вістлер змінив його обриси, збільшивши висоту споруди і розширивши його прольоти. Швидше за все, ця картина була створена під впливом гравюр японського художника Хіросіге із зображенням феєрверків.

Цікаво відзначити, що “Ноктюрн в синьому і золотом” написано так, наче автор сидів у човні. “Задумливу” атмосферу Вістлер передав з допомогою вільних, широких мазків, завдяки яким дальній берег річки здається оповитим туманним серпанком.

Ноктюрн в синьому і срібному: Причал у Баттерсі – Джеймс Уістлер

Ноктюрн в синьому і золотом: Старий міст у Баттерсі   Джеймс Уістлер

Ноктюрни можна з впевненістю віднести до найбільш оригінальним і сильним робіт Уістлера. Велика частина їх-у тому числі “Ноктюрн в синьому і срібному: Причал у Баттерсі” – була створена в 1870-ті роки. Сюжетами для “Ноктюрнов” частіше ставали види Темзи, неподалік від якої жив художник.

Міські сцени теж присутні в серії “Ноктюрни”, але вони дуже нечисленні. Одна з таких робіт – “Ноктюрн в сірому і золотом: Сніг в Челсі”, 1876 . Сама назва “Ноктюрни” було підказане Уистлеру його постійним замовником Фредеріком Лилапдом. Уистлеру дуже подобалося вводити в назви своїх картин музичні терміни. Він вважав, що це дозволяє відвернути увагу глядача від конкретного часового та топографічного контексту. “Використовуючи термін “ноктюрн ” я підкреслюю універсальність картини, відірваної від конкретного місця або події, – писав Вістлер. – Слово “ноктюрн” визначає верховенство лінії, кольору і форми над подієвим змістом роботи”.

У пошуках натури Вістлер довго бродив вздовж берегів Темзи, але йому було складно робити начерки на пленері, тому більша частина його картин створювалася по пам’яті, в майстерні. Друзі згадували, що під час таких прогулянок Вістлер часто бурмотів якісь слова, немов промовляючи і запам’ятовуючи деталі майбутньої картини. Повернувшись в майстерню, він, відновлюючи свої відчуття за тими словами, які залишилися у нього в пам’яті, працював дуже швидко.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Ноктюрн в синьому і золотом: Старий міст у Баттерсі – Джеймс Уістлер.