Обідній стіл – Анрі Матісс

Обідній стіл   Анрі Матісс

Картина “Обідній стіл” відноситься до раннього періоду творчості Анрі Матісса, коли він, як і більшість молодих художників-початківців, був “заражений” ідеями імпресіонізму.

Вже з першого погляду на полотно можна вловити даровитость і оригінальність початківця живописця. Перше, що звертає на себе увагу – вибір жанру. Не можна абсолютно точно віднести полотно до якогось певного жанру: на перший погляд ця жанрова сценка, де служниця любовно поправляє пишний букет квітів, однак, ретельність промальовування і композиції елементів на столі змушує думати, що перед нами все-таки натюрморт.

Розташування столу в просторі цієї незвичайної жанрової картини-натюрморти, знову дає привід захопитися вигадкою Матісса: він навмисне обрізав край столу, запропонувавши глядачеві ілюзію, що розкішний обідній стіл буде продовжувати поза картини, і цим дійством значно розширив художній простір, вивівши його за рамки картинного окладу.

Починаючи розглядати стіл, глядач вихоплює апетитні гірки фруктів, акуратні столові прилади, графини з напоями на білосніжній скатертині. І все це пронизано яскравим сонячним світлом, джерело якого знаходиться десь в стороні. Мажорна робота, світла і радісна надає кожному відчути всю принадність затишній вітальні, де ось-ось збереться дружна сім’я за легкими розмовами.

Присвячена ця картина якимось теплим спогадом, або ж навпаки проектує мрії Матісса – нам невідомо. Однак у цей час художник відчував гостру матеріальну скруту, і, знаючи це, творіння Матісса “Обідній стіл” набуває якісь нотки сентиментальності.

Що стосується техніки, то молодий художник експериментує тут знахідками з майстрів імпресіонізму. У картині можна відчути вплив Ренуара, Моро і, зрозуміло, Клода Моне.

Сьогодні ця картина пішла в тінь більш відомих яскравих робіт Матісса, написаних у стилі фовізму, до того ж полотно недоступне для огляду, так як знаходиться в приватній колекції. Незважаючи на це, “Обідній стіл” і репродукції здатний здивувати шанувальників імпресіонізму, та й не тільки – умиротворена картина з незвичайним ракурсом, демонструє радості сімейного щастя і затишку знаходить відгук у душі кожного глядача.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)