Обідній відпочинок (сієста ) – Поль Гоген

Обідній відпочинок (сієста )   Поль Гоген

Таітянскій період біографії художника Поля Гогена безцінний вже тим, що дає можливість пересічному глядачеві, такого як ви, чи я, дізнатися про життя жителів Полінезії. В пізнавальний екскурс входять теми побуту і веселощів остров’ян, трудових буднів та облаштування житла, географія населення і різноманітність флори. Це чудова можливість переконатися в тому, що Океанія – місце таке ж, як багато на нашій планеті, де життя йде своєю чергою, змінюючи одне покоління на інше.

Тут запропоновано полотно Гогена “Полуденний відпочинок” на побутову тему. Воно написано в період недовгого повернення митця на історичну батьківщину до Франції перед остаточним переїздом на острови Океанії. Незважаючи на перебування в Європі, художник невідривно слід тематиці екзотичних країн. Він взяв за основу простий уривок з життя таітян, який, чесно кажучи, є таємницею мрією багатьох європейців. Це полуденний ледачий відпочинок з розмовами на буденні теми і солодким сном.

Зображення побудоване на укрупнених деталях. Це стосується першого плану, а також далекого з шматочком пейзажу. Персонажі добре вписані в невелику за розмірами площину. Примітний герой, що сидить до глядача спиною. Незвичайне рішення автора.

Цікава національна одяг цієї незнайомки. Вона дуже проста з натуральних тканин. Головний убір, як бачимо, являє собою кокетливу солом’яний капелюшок. Вона ніяк не в’яжеться з босими ногами жінки. Ступні героїні исхожени і грубі. Хтось з персонажів лежить на бавовняних простирадлах – щасливчики таїті розпорядку. Хтось сумує на краю тераси, інший – читає книгу. Примітно те, що Гоген відобразив у роботі виключно жінок. Причому остров’янки є постійними героями його робіт. Дискримінація? Але це відступ від теми.

Картина побудована на колірних контрастах. Зокрема, це стосується палітри. Дальній фон, не дивлячись на використання зелені, здається холодним, так жовтизна змішана з зеленню, перетворюючись в прозору салат. А ось сцена на терасі будинку, також написаної холодними бузковими кольорами, віддає якимось теплом. Такий ефект отриманий завдяки соковитою червоною одязі однієї з дівчат і тієї самої капелюшку.

Гоген не став використовувати ефект світлотіні, чомусь уплощив цим окремі деталі. В цьому фішка його авторського письма – мінімум тіней і відблисків. В цілому картини позитивна, можна сказати, показова для тих, хто “сурмить” на робочому місці “від дзвінка до дзвінка”. На жаль, про сієсту ми дізнаємося тільки з мальовничих джерел та ЗМІ.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)