Обличчя війни – Сальвадор Далі

Обличчя війни   Сальвадор Далі

Сальвадор Далі не міг бачити, як гітлерівські війська вриваються в рідну Францію. Він відбув до США разом з дружиною, залишивши улюблені місця, з болем і гіркотою усвідомлюючи, що все буде зруйновано і розбите.

Жах війни, страх, кровопролиття переповнювали свідомість художника. Все, що було мило і дорого багато років в одну мить було розтоптане, спалено і растерзано. Здавалося, всі мрії, всі плани були заживо поховані під фашистським чоботом.

У США Дали чекав успіх, визнання, життя його там склалася дуже щасливо і насичено, але тоді, коли художник плив на пароплаві, залишаючи Францію, він цього ще не знав. Кожен нерв його був натягнутий точно струна, емоції вимагали виходу і, прямо там, на пароплаві Дали приступив до своєї картини “Обличчя війни” .

Цього разу він відступив від властивої йому манери, картина була написана гранично просто і дохідливо. Вона кричала, вона вривалася в свідомість, вона оковивала жахом всіх, хто її споглядав.

На тлі випаленої, млявої пустелі зображена одна людська голова, яка охоплена гримасою жаху і нескінченного страждання. Обтягнутий шкірою, безволосий череп – яскравий символ війни.

Очниці і покручений рот багаторазово повторюють цей кошмар. Черепа, черепа, черепа, а ще нелюдський жах – ось і все, що війна приносить всім, хто встає на її шляху. Поряд з війною немає життя, і сама по собі вона кошмарна і мертва.

Численні змії народжуються з голови і поїдають. Вони більше схожі на мерзенних черв’яків, а пасти їх розкриті і, здається, навіть зараз чути їх злісне шипіння.

Споглядач картини не є стороннім спостерігачем, він, нібито, знаходиться тут же, тільки дивиться на жахливе обличчя з печери. Це відчуття підкріплює і слід від руки в кутку картини.

Далі, начебто, хоче закликати до розуму – зараз, коли ти під прикриттям, в печері, подумай, чи варто йти туди, де тільки мертва маска смерті, варто починати війни, які зжирають своїх же початківців, які приносять нескінченні страждання і приречені на жахливу загибель.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4.00 out of 5)


Обличчя війни – Сальвадор Далі.