Офіцер і смеющаяся дівчина – Ян Вермеер

Офіцер і смеющаяся дівчина   Ян Вермеер

Дана робота – простий, але чарівний представник голландського стилю бароко. Сюжет твору заснований на відносинах дівчини та її залицяльника. Вони сидять за столом, поряд з відкритим вікном.

На передньому плані, ліворуч, спиною до глядача сидить офіцер, а дівчина, розташована праворуч, посміхається йому. Позаду неї важить велика карта Голландії, декоративний елемент, який поряд з кріслами, часто з’являється у наступних роботах художника. Сама композиція є відносно звичайної для голландської жанрового живопису, але Вермеер використовує це, щоб продемонструвати свою майстерність роботи зі світлом і простором. Розташування персонажів посилює ефект глибини і надає інтимного настрою картини. Саме близькість і ставлення героїв відрізняє тематичні твори Вермеєра від інших Художників-реалістів.

Одна з найбільших картин юності художника підтверджує його репутацію як одного з кращих майстрів 17-го століття.

Картина ілюструє майстерність Вермеєра в роботі з освітленням. Головна героїня, наприклад, купається в теплому світлі, який ллється через відкрите вікно. Особа і головний убір дівчини контрастують з темним рукавами її сукні, поцятковані сонячними відблисками.

“Офіцер і смеющаяся дівчина” містить ряд елементів, що були абсолютно новими для репертуару Вермеєра, що наводить дослідників на думку про те, що на дану роботу молодого художника вплинули інші живописці. Вважається, що знайомство Вермеєра з жанровим художником і портретистом Герардом Терборхом значною мірою вплинуло на становлення стилю майстра. Незважаючи на стилістичних відмінності з іншими роботами майстра, “Офіцер і смеющаяся дівчина” свідчить про постійний інтерес художника до Караваджизму.

Звертаючи увагу на очевидні подібності з творами Терборха, ця композиція Вермеєра виділяється на тлі робіт сучасників, в першу чергу неймовірною роботою з простором. Цілком можливо, що обсяг картини досягається завдяки використанню камери обскура. Підтвердженням тому служить легке викривлення фігури солдата, змішування контурів і квітів деяких об’єктів і інших ознак. Дане оптичне пристрій використовувався як допоміжний інструмент при побудові перспективи активно використовувалося ще до Вермеєра, а перші згадки про нього зустрічаються ще в 5 столітті до н. е.

Ця робота Вермеєра містить набагато менше символізму ніж наступні твори, хоча карта і відкрите вікно створюють деякі алюзії з зовнішнім світом, можливо, натякаючи на вплив алкоголю і важливу роль цнотливості.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)