Оголена жінка (Венера) – Лоренцо Коста

Оголена жінка (Венера)   Лоренцо Коста

Придбана у антиквара Акілле Глисенти в Брешії в 1895 році. Раніше перебувала в міланському приватному зібранні. Виставлялася в 1933 році у Феррарі на виставці “Феррарский Ренесанс”. Довгий час фахівці не знали, до кого віднести цю картину. Багато хто припускав, що вона належить пензлю художника з Мантуї Лоренцо Леомбруно, але зараз одноголосно визнано, що її автором є Лоренцо Коста і відноситься вона до часу його перебування в Мантуї.

Однак припущення про час створення картини було помилковим, так як існує інша, не викликає сумніву картина Кости, на якій теж зображена оголена жінка, що стояла в такій же позі, і яка, безсумнівно, відноситься до мантуанскому періоду. Ця болонська картина багато в чому дуже відрізняється від будапештської, наприклад в типі особи і в пропорціях тіла.

Вважалося, що на обох картинах зображена Венера, але, найімовірніше, жодна з них не являє собою богиню. Може бути, на болонської картині зображена муза Талія – такий висновок можна зробити на основі атрибутів і подібних зображень того часу. А припущенням, що на будапештській картині зображена Венера, суперечить той факт, що шарф в руках жінки спокійний, тоді як в картинах художників того часу, що зображують Венеру, шарф завжди майорить від вітру. Натуралістичність в зображенні фігури вказує, що це більш ранній твір Кости, і воно не могло бути написано в мантуанський період, коли манера письма Кости стала більш стилізованої і теорія вже взяла верх над безпосереднім наглядом художника.

Аргумент на користь більш раннього створення будапештської картини привів і Е. Погань-Балаж, згідно з яким Маркантоніо Раймонді використав нашу картину Кости для створення жіночої фігури на одній своїй гравюрі до 1505 року. Картини, що зображують оголених жінок у повний зріст, поширилися по всій Італії в наслідування флорентийцам і в першу чергу під впливом Боттічеллі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)