Ойрот-вісник Білого Бурхана – Микола Реріх

Ойрот вісник Білого Бурхана   Микола Реріх

Картина “Ойрот-вісник Білого Бурхана” написана художником в 1925 році, до прибуття експедиції на Алтай. Микола Костянтинович відніс її до серії “Прапори Сходу”.

Хан Ойрот, згідно алтайської легендою, – останній нащадок Чингісхана і останній правитель імперії. Побеждаемий супротивниками, Ойрот таємниче зник зі своїми воїнами, але обіцяв повернутися, коли зміняться обриси Білухи: “Знаки усматривайте на Сонці і в обрисах спін трьох снігових вершин святої гори народу алтайського Катин-баш”. Катин-баш – це триголовий Білуха.

В основу вчення про Білому Бурхане лягла не тільки легенда про Ойроте, але і достовірні події. Саме тут, в долині Кирлика, в 1904 році 12-річна дочка чабана Подружжя Челпанова мала бачення Благословенного Ойрота. А під керівництвом самого Подружжя Челпанова алтайці тисячами збиралися в ловга Дерен на молитви і стежили за сонцем, чекаючи моменту затемнення, як знака пророцтва хана Ойрота. Один із знаків, вважали вони, вже збувся: у тому ж 1904 році зірвалися брили льоду змінили обриси вершин Білухи, і алтайці були впевнені, що пророцтво Ойрота скоро здійсниться і сам він ось-ось прийде. Вони так і говорили: “У алтайців скоро буде свій цар!”

Ось як писав про ці події сам Микола Костянтинович в книзі “Серце Азії”: “Глухіше і дичее стають гори від Чугучака до Алтаю. Дивно вперше побачити ойротских наїзників – фіно-тюркський рід, загублене в алтайських горах. Тільки нещодавно ця область, повна прекрасних лісів, гремящіх потоків і білосніжних хребтів, отримала власне ім’я – Ойротия. Країна Благословенного Ойрота, народного героя цього відокремленого племені”.

На картині Миколи Реріха у синьо-фіолетовому хиткому місячному світлі виблискують гострі льодовики і снігові відроги Білухи – найвищою і шанованої Священної гори Алтаю… На скельному виступі схилила коліна юна дівчина, закривши обличчя руками, засліплена баченням. Вище, в хмарах, перед нею – сяючий білий вершник – величний старець зі східним обличчям, в алтайському вбранні на білому коні. Це сам Хан Ойрот – один Білого Бурхана, “легендарний правитель Алтаю, таємниче сховався від ворогів і обіцяв повернутися і дати народу щасливе життя”.

Трепетно вслухається дівчина в слова Ойрота. Звучить пророцтво про великому світлому Майбутньому – про швидкий Прихід Білого Бурхана – Благословенного Майтреї, про Нову Епоху Добра, Справедливості і Братерства всіх людей.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Ойрот-вісник Білого Бурхана – Микола Реріх.