Окіст – Поль Гоген

Окіст   Поль Гоген

До написання натюрмортів Гоген ставився особливо трепетно. В цьому жанрі він бачив багато можливостей для польоту фантазії і пошуку нових засобів виразності. Особливо багато робіт в цьому жанрі написано в ранні роки і в періоді творчості, який мистецтвознавцями прийнято іменувати бретонским. Звертався до жанру натюрморту Гоген і на Таїті.

Цікавим є той факт, що не власне утримання приваблювало художника, а форма, і натюрморт “Окіст” є яскравим тому підтвердженням.

Своїми об’єктами живописець вибрав не апетитні традиційно зображувані фрукти, витончену вазу або ж букет яскравих кольорів – м’ясо, склянку та деякі овочі знайшли своє втілення в картині.

Такий вибір сюжету не був випадковим, тут Гогена цікавило, перш за все, зіставлення і гармонійна угруповання різних геометричних форм. Ми бачимо, як автор грає з об’єктами, щоб зрівноважити один іншим – піднос овальної форми врівноважується вертикальними лініями фону, а овальний окіст, квадратним склянкою і кругляшками овочів. При цьому різко контрастні форми виглядають гармонійно, доповнюючи один одного.

Важливу роль у роботі відіграє і колір. Якщо придивитися до елементів картини окремо і охарактеризувати колір, якими вони зображені, можна помітити, що колорит їх дуже контрастний – червоний, золотиста охра, сірий, коричневий. Автор звертається переважно до чистим кольорам, але на полотні вони не вступають один з одним у суперечність, а створюють єдиний колорит, спокійний і природний.

Зрозуміло, натюрморт з подібним змістом, чимало епатував публіку, але Гоген-творець був вільний і від прийнятих норм живопису, і від традиційних технік, і від думки консервативно налаштованої публіки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)