Опівдні. В околицях Москви – Іван Шишкін

Опівдні. В околицях Москви   Іван Шишкін

В історії російського мистецтва ця картина обійдена увагою дослідників, а тим часом вона стала віхою в історії російського пейзажу. Треба згадати час її створення – 1869 рік. Ще не з’явився саврасовский шедевр “Граки прилетіли”, створений двома роками пізніше. Тільки почав писати свої перші етюди Федір Васильєв, його скромні пейзажі цього часу були, швидше, обіцянок на майбутнє.

Роботи Куїнджі, на які звернула увагу публіка, з’явилися… З монографії Ст. Маніна Як зазвичай, на картинах В. І. Шишкіна зображений конкретно точний пейзаж. Полотно наповнене світлом, повітрям, неосяжним простором – часом, що так любив знаменитий пейзажист і так мальовничо вмів втілювати. Художнику вдалося увібрати в своїй картині загальноприйняте уявлення про російською пейзажі: поле, пологе всхолмье, тиху річку, криву, розбитий путівець, бідні хати, сільську церкву з дзвіницею. Нехитра околиці сільця Братцево стала благодатним місцем для втілення закінченого образу російської природи і руської землі.

Між тим, пейзаж не характерний для творчості В. В. Шишкіна. Велика частина його робіт присвячена лісі. Небо не становило предмет пильної уваги художника: в його пейзажах воно здебільшого нейтрально. А тут воно величезне, неозора і займає більшу частину композиції. І написав його І. в. Шишкін чудово, наповнивши сріблясто-попелястими хмарами, крізь які просвічує сонячне світло, що несе, бути може, радість і надію на благо. Саме небо, чисте й величне, стало в “Полдне” головним об’єктом зображення.

І ще одне, І. в. Шишкін, природжений пейзажист, ніколи не писав ні людей, ні тварин. У нього природа самодостатня і не потребує присутності людини. А на цьому полотні між стиглої жита по розмитій дощем дорозі йдуть селяни з граблями. Над однією з хатинок піднімається димок. Живі і явні прикмети обжитий людиною природи. У всій картині бачиться умиротворення, стійкість сільського буття з одвічно повторюваних колом пір року і праці.

За своїм образотворчим особливостям картина “Опівдні” займає особливе місце у творчості художника, будучи одним з кращих його творів. Картина стала першою, яку придбав для своєї галереї Павло Третьяков. Вона виявилася поворотною в долі 39-річного художника: до нього прийшли успіх і громадське визнання. Сам П. Третьяков згодом на кожній Пересувній виставці неодмінно купував хоча б один шишкинский пейзаж.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Опівдні. В околицях Москви – Іван Шишкін.