Оплакування мертвого Христа – Андреа Мантеньї

Оплакування мертвого Христа   Андреа Мантеньї

Один з найбільших шедеврів епохи кватроченто, а також темперного живопису, авторства Андреа Мантеньї, крім цього демонструє досить незвичайний ракурс. Також відома як “Мертвий Христос” або “Плачевна” картина зображує труп Христа, що лежить на мармуровій плиті, в оточенні горюють Діви Марії та Івана, оплакують його смерть.

На відміну від більшості релігійних картин раннього Відродження, це не ідеалізований портрет Ісуса: отвори на руках і ногах, неприродний колір шкіри, драматичність перспективи надають йому холодності і реалізму.

Точна дата створення картини невідомо, хоча експерти припускають, що ймовірно, роботу можна датувати 1470. Якщо це так, то має бути вона залишалася в майстерні художника близько 30 років, поки не була продана, після смерті Мантеньї, в якості оплати його боргів. В наш час, картина висить у великій галереї Мілана – Пінакотека Брера, в якості одного з кращих творів християнського мистецтва 15-го століття.

Загальна тема картини взагалі не є біблійним сюжетом. Вона не з’являється ні в одному з Євангелія Нового Завіту. Однак, тема стала центральної в роботах таких майстрів, як Рубенс, Боттічеллі, Аннібале, Джотто та інших.

Простір підкреслюється незвичайним поглядом зі сторони вікна, що робить ложі Ісуса ще більше схожим на могильну плиту. Натуралізм і драматизм підкреслює безжиттєвість фігури.

Статичність відбувається створюється завдяки серії вертикальних і горизонтальних ліній. Вертикальні включають в себе положення рук і ніг Христа, а також правий край столу. Горизонтальні видно в нижньому краї ложа, в складках тканини і положенні подушки. Однак ілюзія руху створюється за коштами оплакують. Цей контраст допомагає додати напруги, яке привертає нашу увагу. Приглушена кольорова гама, в купе з іншими прийомами, не залишає місця для релігійної риторики.

Незважаючи на те, що до кінця 14-го століття почала розвиватися Олійний живопис, Мантенья, як і багато інші живописці раннього Відродження в Італії, віддавав перевагу темперного живопису або фресці, хоча час від часу вдавався до олійних фарб.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Оплакування мертвого Христа – Андреа Мантеньї.