Оплакування Христа – Джироламо-Маркези-так Котиньола

Оплакування Христа   Джироламо Маркези так Котиньола

Придбана з колекції Естерхазі в 1870 році. Маркези був еклектиком. У його роботах відчувається вплив Франческо Франчи, Марко Пальмеццано і Рафаеля. Однак найбільший вплив на нього мав інший котиньольский художник – Франческо Заганелли, любив декоративний ефект драпіровок. Одна з робіт Заганелли – фрагмент розпису вівтарної – зберігається в Музеї образотворчих мистецтв в Будапешті. Маркези працював у багатьох містах в Болоньї, Ріміні, в містах Романьї, в Римі та Неаполі.

В результаті еклектичності творчості Маркеса важко розташувати його твору в хронологічному порядку. Можна лише встановити, що в його пізніх творах сильніше відчувається вплив Рафаеля і умбрійських майстрів. На будапештській дошці деякі деталі, в першу чергу зображення волосся, нагадують ще Франческо Заганелли. З цією картиною дуже подібна інша робота Маркеса – “Христос що несе хрест”, – знаходиться в Луврі і датована 1520 роком. Ймовірно, будапештська картина написана в цей же час.

Подібні композиції неодноразово зустрічаються в колі художників, які належать до школі Романьї. Вперше така композиція була створена Джованні Белліні в його картині на таку ж тему, написану ним у 1475-1480 роках на фронтоні вівтаря церкви Сан – Франческо в Пезаро. Але якщо композиція Белліні, видима глядачами знизу, справляє глибоке драматичне враження, то картина Маркезі, хоча і передає певне гірке співчуття, сутності, не справляє належного впливу, не захоплює глядача.

Величезна височіє постать Никодима на картині Белліні тут втрачається в композиції. Пейзаж на задньому плані, який у Белліні був нейтральним, не кидався в очі, на картині Маркези в результаті детального, дуже детального зображення природи відволікає увагу, поглинає контури, а сила виразності монументальних форм значно слабшає, втрачається.

У всіх інших численних варіантах, що повторюють композицію Белліні теж немає того перспективного зображення, розрахованого на обозревание картини знизу, яке робило б її вражаючою; мабуть, всі вони писалися з розрахунком, що будуть розташовані невисоко. Будапештська картина забезпечена підписом, яка знаходиться на аркуші паперу, так званому “cartellino”, у лівому нижньому куті: Jieronimus De Marehesys De Cotignola Faclebat.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)