Осінь – Альфонс Муха

Осінь   Альфонс Муха

Робота чеського модерніста Альфонса Мухи Маріа “Осінь” входить в цикл робіт “Пори року”. Техніка, в якій вона виконана, не має відношення до живопису в традиційному розумінні. Це плоска кольоровий друк, в якій любив працювати майстер. Зображення картини нагадує книжкову ілюстрацію, а сама героїня, жінка – Осінь, є однією з представниць “Жінок Мухи” як візитна картка творчості художника. Робота пов’язана з сезонними особливостями осені. Це і рубінові фарби, цегляний пісок, і колір в’янучої зелені, і насичений болотистий відтінок.

Відбиток смутку від цього літа стертий присутністю жінки. Її образ уособлює родючість і достаток. Врожай зібрано, а грона винограду скоро перетворяться в густе вино. Вона збирає щільні чорнильні ягоди в керамічне блюдо. Тиша і спокій осіннього вечора розташовує до власного заспокоєння глядача. Композиція “Осені” проста. Муха вибрав виграшний передній план з головною героїнею і не зациклювався на складності далекого. Символічна лоза і дерев’яні кілочки одинично прописані, а пісок, або земля, служать троном зрілої Осені. Розмиті краї подальшої композиції приковують до центру роботи.

Віртуозне володіння технікою дозволяє Альфонсу Маріа грати з деталями і кольорами, передавати свої думки, розписані, як по нотах знаменитого Вівальді. Автор знайшов рішення в заповненні пустот небесній гладі. Він переплів виноградні нитки зі стилізованими рослинними візерунками. Тут позначилося його майстерність ілюстратора і плакатиста. Прийоми модерністського напряму кричать плавністю ліній і повною відмовою від кутів і прямих. Всі контури, навіть яскраво виражені, перетікають один в інший, завершуючи загальну картину.

Контрастні тіні і тепле світло натякають на сонячне освітлення. Шматок світила ще чіпляється за тканину шати і ніжної шкіри. Жінка не бідна і не багата. Скромна прикраса у візантійському стилі більш ніж скромним плямою прикрашає тонку шию. Навіть сухі айстри в волоссі діви здаються багатшими і вишуканіше. Сукня проста і нехитра, це полотно бавовни, тонке і легку. Все гармонійно вписується в добротну і щедру картину земної осені – спокійною, в’яне, але, по-своєму, прекрасною.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)