Озеро – Аполлінарій Васнецов

Озеро   Аполлінарій Васнецов

Аполлінарій Михайлович Васнецов, молодший брат знаменитого художника Віктора Михайловича Васнецова, був відомий і користувався незмінним успіхом у колекціонерів, глядачів і театральних діячів.

Його творче кредо виробилася в процесі важкого художнического становлення. Починав Аполлінарій Михайлович своє творче життя, як пейзажист. Вже перші роботи були помічені критикою і колекціонерами.

Третьяков відразу ж купив його пейзаж “Сіреньке ранок”.

Захопившись потім історичними картинами, археологічними дослідженнями, а в подальшому на базі цих знань і написанням картин, створенням оформлення до опер сучасних композиторів: “Хованщина” 1897 і “Сказання про невідомий граді Кітежі”1907, а також ілюструванням книг ” Великокнязівська, царська та імператорське полювання на Русі” і “Картини російської історії” давало привід думати, що пейзаж, як жанр, відійшов для нього на другий план. Але під час підготовки вистави ” Розповідь про невідомий граді Кітежі” Аполлінарій Михайлович раптом пише один з натхненних своїх пейзажів “Озеро” у 1902 році.

Звертаючись до пейзажів, написаних в попередні роки, хочеться відзначити, що митцю завжди були притаманні епічність і монументальність в композиції мотиву. Він навіть, за свідченням сучасників, іноді перебільшував, для досягнення контрасту, деякі деталі.

У картині “Озеро” ми бачимо ту, улюблену уральську природу російської Півночі. Сиве гігантські їли, похмура щітка ліси на схилах гір, плоске дзеркало озера, як би сховав у своїх глибинах “невідомий град Кітеж”. Фігура жінки збирає квіти у простому селянському одязі, написана без деталей, без подробиць – тут тільки масштаб всього навколо того, що відбувається.

Міра цього гігантського божого творіння, де на багато верстов кругом нема душі людської, тягнеться і тягнеться похмурий похмурий пейзаж, як би замкнув у собі всі свої таємниці.

Сучасні критики писали, що Васнецов в своїх уральських мотиви наслідує скандинавським художникам. Але думається, що сюжет “Озера” швидше міг бути навіяний самою суворою красою гірських лісів і ущелин. Хоча в той час всі скандинавське було у великій моді і впливало, звичайно, ж, неусвідомлено.

Колорит роботи, важкий соковитий зелений у різних варіаціях – від сріблястого до майже чорного. Працюючи в той же час над оформленням вистави про “Кітежі”, бути може художник в реалістичний північний ландшафт вклав трохи від фантазії закладеної в опері.

Вдивляючись у магічну глибину пейзажу на зеленуваті тіні, що падають на уснувшее озеро, на занурений в тишу ліс, на пастозно написані стирчать нерухомі лапи ялин, занурюєшся в казкову красу споконвічно російського пейзажу. Все це робить Аполлінарія Михайловича Васнецова майстром самобутньої ландшафтної живопису.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)