Падма Самбгава – Микола Реріх

Падма Самбгава   Микола Реріх

Картина “Падма Самбгава” зображує одного з батьків буддизму в Тибеті, засновника школи ньингма Падма Самбхава.

Його легендарні діяння протягом багатьох століть художники зображували в канонічної іконографії. Реріх так описує бачену ним стару картину з монастиря Далинга: “Ось Учитель у вигляді чорноголового лами з Соломонової зіркою на головному уборі вражає дракона. Ось Вчитель зводить дощ; ось рятує потопаючого; полонить дрібних злісних духів; безоружно підкорює звірів і магічним кинджалом вражає тигра, попередньо накривши йому голову священним трикутником.

Ось Вчитель знешкоджує змій; ось він заклинає бурхливий потік, і дощ посилає. Ось він безстрашно розмовляє з гігантським гірським духом. Ось Вчитель летить вище всіх гір. Ось з притулку печери він поспішає на допомогу світу. І нарешті, в колі бідної сім’ї молиться про щасливе плаванні відсутнього господаря. Як би не було тепер затемнене його вчення, але життєвість його зображена досить”

Реріх написав картину в стилістиці східного мистецтва. Святий виділений червоним кольором і яскравим німбом те саме сверканию струменів водоспаду. Джерело ж водоспаду, як і джерело мудрості, традиційно пов’язується з небом. Падма Самбхава, осяяний вищим Знанням, перемагає гіганта, який уособлює нижчі хтонічні сили.

У картині Реріха все повно динаміки. Пливуть хмари наповзають тумани, з шумом падає водоспад, жваво мчить водний потік, що дме вітер розвіває одягу. І те, що, здавалося б, повинно бути нерухомим, також являє ілюзію змінюються в просторі форм. Гори то піднімаються, то опускаються; пагорби перегукуються низкою загострених ліній. Навіть зубчасті скелі переднього плану збудовані у напрямку до головного героя полотна. Його маленька фігурка не загубилася серед волнующегося моря стихій, навпаки, здається, все бентежне знаходить у ній своє заспокоєння. Вона є фокусом, врівноважуючим динаміку композиції.

Оцінюючи роль Великого Вчителя Тибету, Реріх писав: “Через тисячу двісті років після Будди Вчитель Падма Самбхава наблизив до земних шляхах вчення Благословенного. При народженні Падми Самбхави все небо світилося і пастухи бачили чудесні знаки. Восьмирічний Вчитель видався світу в квітці лотоса. Падма Самбхава не помер, але пішов, щоб навчити нові країни. Без його відходу світу загрожувала б небезпека”

Падма Самбхава залишився в тибетському буддизмі “і богом знання, яке наближало до досягнення стану просвітлення”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)