Паломництво на острів Кіферу – Жан Антуан Ватто

Паломництво на острів Кіферу   Жан Антуан Ватто

Цю надзвичайно витончену картину Ватто представив журі академіків за своє обрання в дійсні члени Королівської академії живопису і скульптури в 1717 році. Нагадаємо читачеві, що острів Кіфера, що фігурує в назві полотна, – це Кіпр, батьківщина богині любові Афродіти.

Тому паломництво на Кіферу було для французів XVIII століття алегорією досить прозорою. “Паломництво на острів Кіферу” – більшою мірою настроєва, ніж оповідна картина, як, втім, і більшість робіт Ватто.

З назви можна укласти, що автор хоче нам показати “свято любові”. Ан немає. Швидше – закінчення свята, коли вже вся амброзія з’їдена і нектар випито. Відчуття скороминущості і неміцності щастя підкреслюється осінньої, сутінкової прозорістю пейзажу.

Антуан Ватто часто включав у свої композиції статуї, пов’язані з сюжетом і настроєм картини. В “Паломництво на острів Кіферу” статуя Венери полускрита в тіні дерев. Ми звертаємо до неї погляд завдяки рожевим квітам, якими увито кам’яне тіло богині. Зауважте, що до підніжжя статуї богині прив’язаний рожевої ж стрічкою сагайдак зі стрілами. Це – знак присутності Амура, пустотливого сина Венери. Що стосується рожевого кольору, то його Ватто вкрапляет так, щоб він вів погляд глядача примхливою траєкторії – від рожевих квітів Венери, через накидку дами і яскраво-рожевий камзол кавалера, який стоїть до нас спиною, до путті, що ширяє в небі над островом.

Ватто завжди працював швидко і часто наносив фарбу надто поспішно, що іноді призводило до підчищень і спотворень. Але в даному випадку саме ця поспішність допомогла майстру блискуче передати фактуру листя – вона стає тільки виразніше завдяки слідам кисті, що залишилися на поверхні картини. Фарби нанесені тонкими, майже прозорими шарами, в техніці “вологим по вологому”, при цьому коричневі тони проглядають крізь зелені, що, безсумнівно, збагачує тональну гаму картини. В тій же манері писав листя і Томас Гейнсборо, вельми котра поважала талант Ватто.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Паломництво на острів Кіферу – Жан Антуан Ватто.