Пан і Селену – Ханс фон Аахен

Пан і Селену   Ханс фон Аахен

Картина німецького художника Ганса фон Аахена “Пан і Селену”. Розмір картини 40 х 50 см., дерево, олія. Пан, давньогрецький бог, аркадійського походження. Пан вважається сином Гермеса і дочки Дриона. Він народився з цапиними ногами, довгою бородою і рогами, і негайно ж по народженні став стрибати і сміятися.

Перелякана надзвичайною зовнішністю і характером дитини, мати покинула його, але Гермес, загорнувши його в заячі шкурки, відніс його на Олімп і до того розвеселив усіх богів, а особливо Діоніса виглядом і жвавістю свого сина, що боги назвали його Паном, так як він доставив всім велику радість. Пан був богом-покровителем стад. Розкішні долини і гаї Аркадії – царство Пана, де він грається в колі веселих німф.

Пан вважався також богом зароджується світла, при сході сонця. До цього поданням відноситься також міф про любов його до Селені, яку Пан розташував до себе тим, що дав їй частину своїх стад. Як бог, сповнений природного натхнення, він був богом провісником; в Аркадії знаходився його оракул, жрицею якого була Ерато. Селена – одне з божеств грецької міфології, відомий також під ім’ям Мене. Завдяки тому, що обидва імені богині, особливо перша з них, зберігали в грецькій мові своє загальне значення Місяця, місяця, справжній сенс епітетів і атрибутів Селени і міфологічних розповідей про неї досить прозорий.

Поети називають Селену блискаючим оком ночі, то зображують у вигляді чарівної жінки на небі, з факелом у руках, що веде за собою зірки, коли вона виступає у сріблястому сяйві в пору повного місяця. Селена – дочка Гіперіона, або Геліоса, тобто Сонця; вона має крила і на голові золотий вінець, від якого м’яке світло розливається по небу і землі; вона вшановується жертвопринесеннями в дні повного місяця; їй присвячений день весняного рівнодення, коли Селену, зробивши довгий шлях і обмившись у хвилях океану, одягає на себе блискучі одягу і впрягає у свою колісницю блискучих коней.

В небесах коханим Селени був сам Зевс; від нього вона народила дочку Пандию, яку вшановували в Афінах також близько весняного рівнодення; у гірській Аркадії іншому Селени був Пан.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Пан і Селену – Ханс фон Аахен.