Пандіт Джавахарлал Неру – Святослав Реріх

Пандіт Джавахарлал Неру   Святослав Реріх

Джавахарлал Неру разом з дочкою Індірою Ганді відвідав будинок Реріхів в Кулу в травні 1942 року. Великий індієць вперше зустрічався і вів бесіди з великим російським художником і мислителем Миколою Костянтиновичем Реріхом, його дружиною Оленою Іванівною Реріх і всіма членами цієї великої сім’ї, внесшей величезний внесок у дружбу і співпрацю між Росією і Індією. Про візит Неру і Індіри в Кулу Микола Костянтинович записав у щоденнику есе під назвою “Пандитджи”: “Говорили про Індо-Російської культурної асоціації.

Пора мислити про кооперацію корисною, свідомою.” Зустріч була підготовлена Святославом Миколайовичем, у якого в ту пору склалися дуже гарні стосунки з низкою видатних представників індійської інтелігенції. З Джавахарлалом Неру Святослава Миколайовича протягом усього життя зв’язувала особиста дружба, так само, як з пані Індірою Ганді та її сином Радживом. Під час тижневого перебування Джавахарлала Неру в Кулу Святослав Миколайович почав роботу над першими його портретами.

Про кращому з них художник розповів в бесіді з співробітниками Ермітажу, коли в 1960 році на запрошення Н. С. Хрущова приїжджав в Радянський Союз з персональною виставкою: “Коли я пишу портрет, мене головним чином цікавить характер людини, і я намагаюся писати портрети з тих людей, яких я знаю. Іноді прочитати характер людини досить просто, але все ж краще його пізнати, вивчити. Тут у мене на виставці є портрет Джавахарлала Неру, якого я добре знаю. Коли я писав цей портрет, Неру у нас жив, і в мене було багато часу з ним спілкуватися. Я написав тоді з нього цілу серію етюдів і портретів. Він, як ви знаєте, абсолютно дивовижний чоловік, глибокого прекрасного серця, великий, виключної широти поглядів: він вже мислить загальнолюдськими категоріями, для нього весь світ – загальний континент. І будучи висококультурною людиною, він є чудовим водієм Індії. Цей портрет був написаний в 1942 році. З тих пір я зробив кілька інших, але цей залишився характерним… Цей портрет технічно був написаний мною так, як я вважав за потрібне для того, щоб відобразити це складне особа. Воно тільки здається простим.

Багато художники писали з нього портрети і говорили мені, як це було важко.” У великій сазі боротьби за незалежність Індії Джавахарлал Неру займає місце поряд з Махатмою Ганді. У цій важкій роботі склався унікальний союз двох особистостей, самобутніх, але спаяні воєдино, що розходяться в поглядах, але вміють прийти до згоди, – союз, який мав вплив практично на всі сторони національно-визвольного руху, який привів Індію до незалежності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)