Панно в їдальні палацу Стокле – Густав Клімт

Панно в їдальні палацу Стокле   Густав Клімт

Між 1905 і 1909 роками Густав Клімт, відомий австрійський художник і основоположник модерну, працював над оздобленням Палацу Стокле в Брюсселі. Розкішний особняк був побудований для багатого промисловця і мецената Адольфа Стокле архітектором Йозефом Хофманом. Хофман, товариш Клімта, очолює разом з ним Віденський сецессіон, запросив художника працювати над оформленням їдальні. Клімт і Хофман сповідували ті ж художні погляди, тому вони легко знайшли спільну мову.

За їх задумом, архітектура та оформлення стін повинні були складати єдине твір мистецтва, тому необхідно було витримати гармонію між архітектурою приміщення і живописом. Крім того, Стокле належала велика колекція азіатського мистецтва – виставлена в приміщенні, вона не повинна була дисонувати з декором стін, з-за чого намагався Клімт дотримати баланс між власним баченням і східної атмосферою. Роботу полегшувало те, що будівництво і оформлення інтер’єрів велося одночасно.

За кілька років до цього, Клімт, майже не виїжджав з Відня, відправився в подорож по Італії. Він побував у Венеції, Флоренції та Равенні, що славиться своїми золотими мозаїками. Там він оволодів мозаїчної технікою, вплив якої можна помітити в декоративних фризах Палацу Стокле. “Древо життя” – панно в їдальні Палацу Стокле. Клімт не даремно використовував такий важливий міфологічний образ. Древо життя одночасно висловлює в собі і образ пристрій світу, походження і окремої людини. Крім того, можливо, що це втілення біблійного дерева, посадженого самим Богом в раю і дарує вічне життя. На це вказує фон, розписаний спіралями – давнім символом нескінченності.

Саме дерево складається з звивистого, немов дорога, стовбура і гілок, усіяних трикутними листям і круглими квітами. Критики сходяться на думці, що трикутники і кола – це уособлення чоловічого і жіночого початку, взяті Климтом з надзвичайно популярних у той час робіт Зигмунда Фрейда. На картині присутні і зображення метеликів, які в західній культурі вважаються символом безсмертя, відродження і воскресіння. Це став останній великий монументальний замовлення майстри, що належить до “золотого періоду” творчості Клімта. Він отримав таку назву не тільки тому, що в роботах цього періоду художник щедро використовував золото, але і тому, що в цей час був створений ряд визнаних шедеврів. До них художник відносив і свої роботи з оздоблення Палацу Стокле.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Панно в їдальні палацу Стокле – Густав Клімт.