Папа Павло III з Алессандро і Оттавіо Фарнезе – Тіціан Вечелліо

Папа Павло III з Алессандро і Оттавіо Фарнезе   Тіціан Вечелліо

Незавершена картина художника Тіциано Вечелліо “Папа Павло III з Алессандро і Оттавіо Фарнезе”. Розмір картини 210 x 176 см, полотно, олія. Замовником картини був племінник папи римського Павла III Оттавіо Фарнезе. У 1540-і роки Тіціан створює новий портретний жанр, названий його другом Аретіно “історією” – у великих полотнах, зображують замовників у повний зріст, урочисте пишність парадних портретів поєднується з драматичною складністю характерів, сюжетною зав’язкою, зближує ці полотна з жанром історичної картини.

Тепер Тіціан створює образи, які не типові для Високого Відродження. Такий, наприклад, його Павло III, зовні нагадує по своїй композиції портрет Юлія II Рафаеля. Але ця подібність лише відтіняє глибоке відмінність образів. Голова Юлія зображена з певним об’єктивним спокоєм; вона характерна і виразна і в самому портреті передані в першу чергу основні, постійно властиві цій людині особливості його характеру. Зосереджено-зосередженому вольовому особі відповідають спокійно, владно лежать на ручках крісла кисті рук. Руки ж Павла гарячково знервовані, складки накидки сповнені руху.

Злегка увібравши голову в плечі, з старчески обвислій хижої щелепою, настороженими хитрими очима дивиться він на нас з портрета. Тициановские образи цих років суперечливі й драматичні за самою своєю природою. Характери передані з шекспірівською силою. Неспокійна настороженість старого, злобно і недовірливо оглядивающегося на Оттавіо, представницька банальність вигляду Алессандро, що плазує льстивость молодого Оттавіо, по-своєму сміливого, але холодного і жорстокого лицеміра, створюють вражаючу за своїм драматизмом сцену.

Тільки людина, вихована ренесансним реалізмом, міг не побоятися показати так нещадно правдиво всю своєрідну силу і енергію цих людей і одночасно розкрити суть їх характерів. Їх жорстокий егоїзм, аморальний індивідуалізм з суворою точністю виявлені майстром через їх зіставлення і зіткнення. Саме інтерес до розкриття характерів через їх зіставлення, до відбиття складною суперечливості взаємозв’язків між людьми спонукав Тиціана – по суті, вперше – звернутися до жанру групового портрета, який отримав широкий розвиток в мистецтві 17 століття.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Папа Павло III з Алессандро і Оттавіо Фарнезе – Тіціан Вечелліо.