Парад – Жорж Сера

Парад   Жорж Сера

Представлена на Четвертому Салоні Незалежних картина “Парад” була з подивом прийнята навіть вірними прихильниками Сера. Друзі художника обережно, однак не могли приховати свого розчарування. “В цьому новому для нього пошуку ефектів, обумовлених газовим освітленням, – писав Гюстав Кан, – Сера не досягає того гармонійного і привабливого враження, яке справляли його “Натурниці”.

Критики ж і зовсім не пощадили “Парад”, стверджуючи, що картина “має жалюгідний вигляд, грішить незначністю силуетів і невміло нюансирована”. Вони дезорієнтовані, тому що Сера пішов незвіданою їм досі дорогою. І хоч йому вже траплялося робити кілька малюнків з зображенням вистав, але ніколи він не працював з цією темою маслом. Після цієї першої проби з’являться нові роботи з цієї тематики – “Канкан” і “Цирк”. Таким чином, Сера продовжує одну з традицій живопису XIX століття, присвячену зображенню сцен з театральних і циркових вистав того часу. Ці мотиви були відбиті у творчості таких художників як Дом’є, Дега, Тулуз-Лотрек, Ренуар і багатьох інших.

Глибина і перспектива повністю відсутні в “Параді”. Облямована зверху жовтими вогнями газової лампи, а знизу – поруч глядачів, сцена розгортається на зразок стрічкового риза, розділена на дві половини фігурою тромбоніста в загостреною шапочці на голові. Справа в профіль стот режисер і клоун, зліва в анфас і на деякому віддаленні – три музиканта, розташовані на рівній відстані один від одного.

Розташування персонажів і предметів продиктовано суворої образної геометрією твори. Існують лише гармонії тони, кольори і лінії, які, в основному, і створюють враження від картини. Сера вторгається в область чистого живопису. Він міг би обійтися без сюжету зовсім, оскільки сюжет стає лише приводом для підкоряється особливим законам феномену – абстракції. Основний зміст цієї загадкової картини, як висловився один з критиків, в бажанні “зрозуміти явище напівтемряви”, а також гру тіней, світла і кольору, які в сутінках набувають “специфічну тональність”.

“Парадом” Сера ще раз доводить універсальність своєї техніки, яка може не тільки передавати ефекти денного світла, але відкриває великі можливості для роботи над нічними сценами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)