Пастка для птахів – Пітер Брейгель

Пастка для птахів   Пітер Брейгель

Складне і глибоке мистецтво Пітера Брейгеля Старшого було свого роду духовним коментарем епохи. Картини і малюнки Брейгеля могли б успішно претендувати на роль дзеркала, згаданого в знаменитій книзі Шарля де Костера “Легенда про Уленшпигеле”, передає атмосферу, що панувала в XVI столітті в Нідерландах: “… ваше дзеркало, ваше, панове селяни, і дворяни, керовані і правлячі: дзеркало дурниць, нісенітниць і злочинів цілої епохи”. Брейгель багатоликий: він був одночасно середньовічним моралистом і пейзажистом в сучасному сенсі слова; був істинно північним художником, і разом з тим його живопис позначена італійським впливом.

На картині “Пастка для птахів” художник зобразив засніжене село на березі річки під панциром льоду і катаються на ковзанах людей. Подібне знаходиться в повній згоді з реаліями побуту тієї епохи: в будинках, за винятком яскравого полум’я вогню на решітці каміна, освітлення майже не було, в приміщеннях – завжди тісно, часто всі члени родини від мала до велика тулилися в єдиній кімнаті. З цієї причини люди в XVI столітті, навіть жителі північних країн, більше часу проводили на вулиці і на сільській площі, ніж у власних будинках.

Деякі дослідники віднаходять повчальне зміст у всіх творах Брейгеля, вважаючи його картини трактатами на теми моралі. У картині “Пастка для птахів”, вони проводять паралель між сліпотою птахів, які не бачать ніякої небезпеки в двері-пастці, і дурною безпечністю людей на льоду. І зовсім не випадково, ці дослідники стверджують, що дві птахи на гілках на передньому плані або ще одна в правому верхньому кутку за величиною не відрізняються від людей на льоду, тому картину слід розглядати не інакше як заклик до всілякої обережності. Мистецтво Брейгеля увібрало в себе практично всі найважливіші тенденції нідерландської художньої культури XVI ст.; завдяки своїй філософській глибині воно набуло популярності у ХХ ст., увійшовши в ряд “позачасових” знаків культури.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)