Пейзаж біля Тіволі – Томас Коул

Пейзаж біля Тіволі   Томас Коул

Тіволі – місто в італійській провінції Лаціо, на річці Анио, в 24 км на північний схід від Риму. Близько 66 тис. жителів. Головні пам’ятки: давньоримська вілла Адріана, замок папи Пія II, знамениті вілла Д’есте і Григоріанська вілла.

Розташування Місто, втратив своє колишнє зачарування через бомбардування союзниками і подальшої неконтрольованої забудови, старовину залучав римлян мальовничим розташуванням на західному схилі Сабинских гір, звідки відкривається безмежний краєвид на Кампанью, і близькістю до величезних водоспадів річки Анио. У давнину Тіволі називався Тибуром і з’єднувався з Римом дорогий Via Tiburtina. Через Тибур проходили всі дороги з Риму на схід Італії. За переказами, Тибур був заснований в 13 столітті до н. е. за одне покоління до Троянської війни двома синами або онуками Амфіарая, Катиллом і Корасом, і в честь їхнього брата Тибурта отримав своє найменування.

За іншим переказом, він був заснований сикулами або сиканами, потім перейшов у владу пеласгів і нарешті підкорився латинянам. При панування останніх Тибур досяг значною мірою могутності як один з великих міст Латинського союзу і деякий час змагався з самим Римом. В 90 р. до н. е. жителі Тибура отримали римське громадянство. При Серпні завдяки мальовничим положенням став одним з улюблених і модних містечок в Італії. Навколо Тибура багато заможні римляни мали вілли і зводили пам’ятники особистого благочестя.

Крім самого Серпня, тут живали Меценат, Горацій, Проперцій і Катулл. У 273 р. в Тібурі була поселена полонена цариця Зенобій. Місто славилося, між іншим, глиняними виробами, фруктами, оливковою олією, смоквами, каменоломнями ; тут існував культ Геркулеса. Після розорення варварами Тіволі повернув частину колишньої добробуту до X століття, отримав від імператора ряд привілеїв і зберігав залишки колишньої вольниці аж до 1816 року. У XVI столітті належав будинку Д’есте. Зодчество

Ім’я Тіволі вписано золотими літерами в історію архітектури. Його античні руїни належать до числа найбільш значних в Італії. Розкопки стародавніх вілл почалися в XVI столітті і з тих пір велися майже безперервно. Багато знамениті античні статуї були виявлені на віллі Адріана – найбільшою і розкішною імператорської віллі з тих, що збереглися. Величезне господарство з палацами, бібліотеками, будиночками для осіб, громадськими лазнями і двома театрами займало долину, яка стелеться під пагорбом, де стоїть місто. З інших пам’яток того часу збереглися руїни храму Геркулеса Переможця та ще двох храмиків в самому місті, а також сліди кількох акведуків і сабинського маєтку Горація в окрузі. У 1549 році кардинал Іпполіто Д’есте доручив Пирро Лагоріо вибудувати в Тіволі багату фонтанами віллу, яка і в даний час, незважаючи на деяке запустіння, являє собою один з прекрасних садів епохи Відродження і є пам’ятником Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)