Пейзаж – Поль Гоген

Пейзаж   Поль Гоген

Немов фруктова тарілка, полотно Поля Гогена розгортається перед глядачем. Околиці Арля – маленького містечка в Провансі, – назавжди застигли яскравим контрастним плямою чистих фарб абрикоса, зеленого яблука і стиглої сливи. Арль! Як багато пейзажів присвятив автор цього місця. 1888 рік, чудовий і зворушливий період життя Гогена в провінції на півдні Франції, став дуже плідним і по-осінньому строкатим.

Запропонований пейзаж є одним з багатьох оповідань умиротвореної живопису художника. У ньому є спокійна техніка, не плинне, але самобутня, насичена і контрастна. Кому-то зображення здаватиметься стилізованим і схематичним. Так воно і є, але це не данина світовідчуттю самого Гогена, а, швидше моді на бунтарські настрої в мистецтві XIX століття з вигадливим назвою “постімпресіонізм”.

Пейзаж Поля схожий на багато роботи цього періоду. Він простий і зрозумілий, хоча про техніку написання багато говорили тодішні критики. Але, не дивлячись на примітивну лист з розташуванням предметів умовно, як на замальовці, ідея роботи зрозуміла. Це природа. У тісному переплетенні рослинних елементів і присутності людини, в зображенні знайшлося місце архітектурному предмету. Він контрастує із загальним планом не тільки спокоєм палітри, а також прямими лініями і їх гостротою.

Компонування елементів пейзажу така, що кожен з планів має право на самостійне існування, – будь то трійця мовчазних людей, або купол на пагорбі далеко з ялиною, або ж масивне дерево з кроною, що праворуч. По картині можна писати окремо взяті розповіді, розрізнені, як і сам сюжет.

Однак варто звернути увагу на колірне рішення. Воно настільки нудно, що нагадує кошик фруктів або цукерок, якщо хочете. Життя протилежних кольорів, як основа імпресіоністського течії, прекрасно піддається кисті Гогена. Це дуже вигідна “фішка” того течії, що піддавалося повсюдної критиці. Можна змусити грати прості плями схематично намальованих крон і трави одним лише контрастом, поглибити тінь спектром холодних кольорів в поєднанні з чистими теплими фарбами.

Напрямком мазків, вибором кисті можна урізноманітнити різнофактурні деталі, наприклад соснові і березові гілки. Поль Гоген запропонував помітне полотно з простим оповіданням французького містечка в солодкому колориті за мотивами рудою осені.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)