Пекло. Деталь триптиха Сад земних насолод – Ієронім Босх

Пекло. Деталь триптиха Сад земних насолод   Ієронім Босх

Якщо в зображенні “Земного Раю” у триптиху “Сад земних насолод” Ієронім Босх показує нормальні, природні взаємозв’язки, нехай і не завжди гуманні, то в “Пеклі” – все перевернуто. Самі нешкідливі істоти, перетворені на монстрів, звичайні речі, розростаючись до жахливих розмірів, стають знаряддям тортури. Величезний кролик тягне свою жертву – чоловічка, стікаючого кров’ю; один музикант розп’ятий на струнах арфи, інший – прив’язаний до грифу лютні.

Місце, яке в композиції Раю відведено джерела життя, тут займає трухляве “древо смерті”, виростає із замерзлого озера – вірніше, це людина-дерево, що спостерігає за розпадом власної оболонки. Босх невичерпний у своїх описах покарань за різні гріхи. Пекельною музикою будуть покарані ті, хто слухав святкові пісні та мелодії. Змії обів’ють тих, хто нецеломудренно обіймав жінок, а стіл, за яким азартні гравці грали в кості і в карти, перетвориться в пастку.

В цьому жахливому світі панує птицеголовий монстр, який заковтує людські тіла і, пропустивши їх крізь свою утробу, скидає в стічну яму, навколо якої представлені кари за всілякі гріхи. При порівнянні з дошкою “Сім смертних гріхів”, де зображення Пекла підписано, які гріхи ніж караються, можна здогадатися, за що грішники несуть кару тут. Внизу зліва гневливец прибитий монстром до дошки, трохи вище заздрісника терзають дві собаки,- гординя виглядає в дзеркало на заду риса, черевоугодник викидає вміст шлунка, а жадібний випорожнюється монетами. Середньовічні моралісти іменували любострастие “музикою плоті” – і ось у Босха численні музичні інструменти терзають людську плоть, але вже аж ніяк не звуками. А гріх лінивства, мабуть, символізує грішник праворуч внизу з папером на колінах, якому гомункулус в лицарському шоломі простягає перо та чорнильницю.

Образи жахливих покарань, яких зазнають грішники, не лише плід фантазії Босха. У середньовічній Європі існувала маса пристосувань для тортур: “ручна пила”, “пояс смирення”, “лелека”, “покаянні сорочки”, “козли для відьом”, колодки, жаровні, нашийники. “Залізний шолом” завинчивался на голові, ламаючи кістки черепа. В “залізні черевики” затискали ноги – ступінь стиснення залежала від суворості вироку; в цій взуття засудженим належало ходити по місту, попереджаючи про своє наближення залізним дзвіночком.

Можна з упевненістю сказати, що все зображене художником – це іносказання. А ось про те, у чому воно полягає, виникає безліч тлумачень. Так само як у більшості нідерландських, а потім і голландських майстрів, символіка Босха дуже різноманітна, один спільний ключ до всіх його картинам підібрати неможливо. Символи, використовувані Босхом, змінюють значення в залежності від контексту, так і вони можуть відбуватися з різних, часом далеких один від одного джерел – від містичних трактатів до практичної магії, від ритуальних уявлень до фольклору. Як художник, що знаходиться на півдорозі від Середньовіччя до Відродження, Босхом властиві безстрасності, еротична символіка, захоплення загадками, бажання перевести в зорові образи каламбури і фразеологічні звороти, прагнення до моралізаторства і повчальності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Пекло. Деталь триптиха Сад земних насолод – Ієронім Босх.