Пекло – Сандро Боттічеллі

Пекло   Сандро Боттічеллі

Сандро Боттічеллі – один з найбільших художників Італії. Більшість людей пам’ятає його як представника Раннього Відродження, прославився світлими полотнами, що зображують юнаків і дівчат небесної краси. Проте були у нього і похмурі картини на релігійну тематику. Його зацікавив самий жахливий сюжет у християнській теології – Пекло. Боттічеллі, картина якого на цю тему знаходиться в даний час у Ватиканській бібліотеці Риму, закінчив її написання в 1480 році. Її повна назва “Безодня пекла”. Вона була створена художником в якості ілюстрації до “Божественної Комедії” свого великого співвітчизника.

Джорджо Вазарі, який дає нам багато інформації про біографії різних художників, пише про періоді, в якому живописець став захоплюватися подібними темами, наступне. Алессандро прославився своїми роботами, і був запрошений Папою в Рим. Там він заробив багато грошей, але маючи звичку до веселого й безтурботного життя, практично всі їх витратив і змушений був повернутися додому. У зв’язку з цим художник сповнився глибокодумності і став захоплюватися читанням Данте. Він зробив кілька малюнків, що ілюструють велике твір останнього – “Божественну Комедію”. В цей час він не працював за гроші, і, таким чином, збіднів ще більше. “Пекло” Боттічеллі ілюстрував разом з іншими частинами цього твору – “Раєм” і “Чистилищем”. Приблизно так можна охарактеризувати історію створення цього малюнка.

Відомо, що художник є автором кількох картин за мотивами знаменитого твору суворого флорентійця. Однак саме цей кольоровий малюнок на пергаменті відомий більше за інших, тому що являє собою своєрідну “адову карту”. Адже Данте у своїй книзі описав не тільки гріхи і жахливі муки, на які засуджені ті, хто їх здійснював. Він створив свого роду топографію Пекла. Згідно поетові, пекло складається з восьми кіл, а по периметру першого з них тече підземна річка Ахеронт. З неї випливають потоки, які потрапляють в п’яте коло – болота Стигии, де караються гнівні люди. Потім вона перетворюється в криваву річку Флегетон, а в дев’ятому колі – з зрадниками – водоспадом падає у центр землі і замерзає. Ця крижана безодня носить назву Коціт. Так виглядає Пекло. Боттічеллі, картина якого фактично є картою пекла Данте, намагається точно слідувати слову поета.

Круги Пекла, описані флорентійським визионером, звужуються. Тому шеол його являє собою своєрідну воронку, поставлену на кінчик. Він впирається в центр землі, де заточений Люцифер. Як йдеться у автора, чим глибше пекло, тим вже коло, тим страшніше створений гріх. Найстрашніші злочинці, на думку Данте – це зрадники. Художник досить детально і ретельно зображує всі перераховані поетом місця, де нудяться і мучаться грішники. Інші малюнки, подібно іконопису колишніх часів, показують, як Вергілій і Данте відвідують то один, то інший коло, і всі їх, перераховані в поемі, зупинки.

Цікаво, що ця карта, створена живописцем, стала вельми популярною в двадцятому столітті. Наприклад, відомий письменник Ден Браун, автор нашумілого “Коду да Вінчі”, написав ще один бестселер – “Інферно” . Боттічеллі, картина якого фігурує в даній книзі в якості своєрідного шифру, робиться з легкої руки автора, пророком. Мовляв, в його “карті” зазначений спосіб “реалізувати” якусь модифіковану версію пекла тут і зараз. Однак цей роман, незважаючи на всю свою фантастичність, змусив багатьох шанувальників Брауна уважно роздивлятися малюнок великого Боттічеллі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)