Пекло, вівтар Віз сіна. Правий віконниця – Ієронім Босх

Пекло, вівтар Віз сіна. Правий віконниця   Ієронім Босх

Правий віконниць триптиха Ієроніма Босха “Віз сіна”. Зображення Пекла зустрічається у творчості Босха набагато частіше, ніж Раю. Художник заповнює простір апокаліптичними пожежами та руїнами архітектурних споруд, що змушують згадати про Вавилоні – християнської квінтесенції бісівського міста, традиційно противопоставлявшегося “Граду небесного Єрусалиму”.

У своїй версії Пекла Босх спирався на літературні джерела, расцвечивая почерпнуті звідти мотиви грою власної фантазії. На правій стулці триптиха зображені біси-муляри, що зводять велетенську вежу. Це кругла споруда виглядає инфернальной пародією Вавилонської вежі, призначеної для засуджених душ, – від цього й застерігає Босх рід людський. Тут зображено відплата за різні гріхи, які об’єднує тема жадібності.

У літературній фантазії “Бачення Тундала”, створеної в XII столітті ірландським монахом-бенедиктинцем, подорож через Пекло складається з опису всіх видів мук, у тому числі покарання за крадіжку святинь, всіляких демонів і скотинячих чудовиськ. Люцифер і бунтівні ангели зайняті зведенням дивного, жахливого споруди, в той час як засуджені душі грішників зазнають покарання і вічні муки: їх переслідують персонажі – символи гріхів, вчинених ними. На тлі пекельного полум’я, що розгорається на задньому плані, диявольські муляри спішно закінчують будівництво Вежі мук. Вона призначена для душ засуджених грішників, які супроводжували в Пекло віз сіна.

Муляри, написані Босхом, могли бути побачені ним у його рідному Хертогенбосі – так жваво і правдоподібно вони зображені. Один з епізодів – перехід через міст – фігурує в якості одного з мотивів і на картині Босха. На підйомному мосту, що веде в башту, десяток бісів катують нещасного грішника, посадженого верхи на корову. У Тунгдала вести корову по вузькому подібно бритвенному лезу мосту доводиться грішникам, грабившим церкви і здійснювали інші святотатства, ніж ймовірно, і пояснюється потир, затиснутий у руці босховского персонажа. Розпростертий на землі людина, якій жаба впилася в дітородний орган, що розділяє долю всіх розпусників. Під мостом зграя собак, випередивши свого господаря, вже наздогнала втікачів грішників.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Пекло, вівтар Віз сіна. Правий віконниця – Ієронім Босх.