Перехідний момент – Сальвадор Далі

Перехідний момент   Сальвадор Далі

Неймовірне за виконанням полотно “Перехідний момент” належить пензлю сюрреаліста Дали. Написано воно в 1934 року на піку слави художника. Розповідь картини, як і завжди, не підлягає розсудливості і досить складно.

Спроба адаптувати зміст “Моменту” під прочитання, як, наприклад, пейзажу чи портрета, закінчиться невдачею. Значить, те, що хотів сказати автор – залишається загадкою і дає простір для власної фантазії. Нашої з вами фантазії. Можна притягнути оповідання до назви картини. “Перехідний” – це який? Бути може, той самий, що відобразив Дали в образі жінки в білому, а бути може, автор мав на увазі глобальне переселення крізь піски в місто. В той, місто, що міражем маячить на дальньому плані. Зрозуміло, що другий варіант більш поетичний і наповнений глибоким змістом.

В основу сюжету Дали вклав власні переживання і роздуми. Його роздуми спрямовані в бік вічного пошуку власного притулку – для думок, для тіла, для душі. Простір його існування – пустеля, горизонт, недосяжний міраж. Дали прагне дотягнутися до затишку і тепла того міста. Його рівне подорож порушує жінка, що йде навперейми. Враховуючи те, що 1934 рік – дата заручення з Галою, давньою коханою Сальвадора, автор міг вкрапить її образ в роботу.

Саме її поява спричинила зміни в характер робіт, наділивши їх жіночими образами Гали. Симбіоз вимислу і реальності втілив у життя роботу насичений метафорами. У картині багато повітря і простору. Купчасті хмари народжують вигадливі картини і метаморфози і також створюють своєрідний перехід з одного образу в інший.

Колорит роботи теплий. Лист Дали рівне, спокійне, копітка. Він приділив увагу контрастам тіней і світла, тим самим наділивши деталі потрібним об’ємом. Художник, як і зазвичай, прагне передати значимість світла у своїх пейзажах. Він пише довгі чорні тіні, а основний фон відображає дуже світлими фарбами з великою кількістю білил. Напрямок тіней задає динаміку руху і напрямок.

Йде світило не відбито в картині, але воно також переживає момент переходу з буднів у нічну сплячку. Воно точно десь є, про що кричать яскраві відблиски і все ті ж дивні плями, які відкидають предмети на площину.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Перехідний момент – Сальвадор Далі.