Персики і груші – Поль Сезанн

Персики і груші   Поль Сезанн

Належить Музею образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна натюрморт “Персики і груші” відноситься до кінця 1880-х років. Розглядаючи його, знову відчуваєш ту ж внутрішню напруженість, якій виконані пейзажі художника. Тут він сам собі ставить урок, розставляє посуд, підкладає дрібні монетки під фрукти, щоб додати їм різний нахил, вибирає точку зору. Простий столик з висувним ящиком фігурує в натюрмортах і в композиціях з курцями десятки разів, але в кожній картині він служить майданчиком для іншого дійства.

Предмети не нагадують про приватне життя художника, немає в них ніяких асоціацій. Їхня Сила і краса в зіставленні простих форм і чистих кольорів. У московському натюрморті струмує хвилями серветка, зім’ята на столі, і, опираючись її руху, лежать важкі груші, злегка накренилася тарілка з персиками, а високий молочник стоїть стійко прямо, указуючи своїм носиком в лівий верхній кут картини. Динамічність у натюрморті підкреслює те, що на тлі його видно що йде під кутом до краю столика нижня частина стіни з широкою синьою смугою низом. Простір віялом розкривається зліва направо, обтікаючи і обволікаючи всі предмети, створюючи між ними якесь напружене поле.

Легко помітити, що в картині зовсім не дотримуються правила прямої перспективи, поєднується кілька точок зору – так відверто цей прийом у живопису до Сезанна не застосовувався. Чи прагнув Сезанн бути реалістом і дотримати особливості бачення на близькій відстані?.. Безумовно, адже він хотів досягти “реалізації” – адекватної передачі свого сприйняття навколишнього світу в живопису. Але чи картини художника знайшли б своє справжнє значення тільки завдяки інтуїтивно угаданной системі “перцептивної” перспективи. Зрозуміти цілісну творчу самобутність Сезанна можна, лише відмовившись від окремих аналітичних екскурсів в проблеми простору, кольори і т. п. і розглядаючи кожну його картину як деяку реальність, створену за аналогією з тією реальністю, в якій ми живемо, але все ж існуючу за своїми законами.

У листі до Бернару, який прагнув з’ясувати теоретичні погляди Сезанна, старий майстер написав слова, що стали крилатими: “Трактуйте природу за допомогою циліндра, кулі, конуса – і все у перспективному скороченні, тобто кожна сторона предмета, плану повинна бути спрямована до центральної точки. Лінії, паралельні горизонту, передають протяжність, тобто виділяють шматок з природи або, якщо хочете, з картини, яку Pater Omnipotens Aeterne Deus розгортає перед нашими очима. Лінії, перпендикулярні цього горизонту, дають глибину. А оскільки в природі ми, люди, сприймаємо глибину більше, ніж поверхня, то необхідно вводити в коливання світла, що передаються червоними і жовтими тонами, достатня кількість блакитних, щоб дати відчути повітря”.

Першими спадкоємцями Сезанна стали кубісти, у яких жанр натюрморту, де форми предметів спрощувалися, а потім і рознімати на частини, щоб бути заново з’єднаними в картині, займав важливе місце. Тоді критика, яка виступала на захист кубістів, не раз цитувала вищенаведене висловлювання Сезанна про “циліндрі, кулі, конуса” однак наступні покоління істориків мистецтва вже дорікали кубістів в тому, що вони взяли своїм гаслом вислів Сезанна, вирване з усього контексту його творчості. Нині рекомендація Сезанна Бернару розглядається не як формула новацій майстри з Екса, але, навпаки, як пересічний академічна рада, на зразок тих, що містилися в ті роки в посібниках по малюнку.

Звичайно, художня практика кубістів, в картинах яких появилися геометризовані обсяги, підштовхнула до того, щоб прочитати лист Сезанна як формулу нового мистецтва. Сезанн ніколи не був схильний до вислову теоретичних поглядів і поради давав звичайні, звідси його рекомендації Бернару з приводу “циліндра, кулі, конуса”, мали, очевидно, самий загальний характер. Але в той же час Сезанн усвідомлював, що обігнав свій час, а в листі одному молодому художнику нарікав, що народився надто рано. Уявлення про природу як про божественне світобудові, напевно, не дозволило б самому Сезанну встати на шлях шукань, за яким пішли кубісти. Але, безсумнівно, він дав поштовх їх мистецтву…”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)