Персонаж, навіяний фігурою Адама з плафона Сікстинської капели в Римі – Сальвадор Далі

Персонаж, навіяний фігурою Адама з плафона Сікстинської капели в Римі   Сальвадор Далі

Фрески Мікеланджело Буонарроті викликають інтерес нащадків протягом вже декількох століть. Кому не відомий фрагмент розпису плафона Сікстинської капели з тягнуться на зустріч одному Адамом і Богом? Ці оголені тіла, стати, точка дотику пальців библийских персонажів кочують зі сторінок підручників і поліграфічних видань, часом без авторства, просто так.

Сучасники-митці неодноразово зверталися до теми створення першої людини, але відверто “експлуатувати” образ Адама Мікеланджело дозволив собі тільки Дали. Він і з назвою не експериментував, назвавши роботу просто “Персонаж, навіяний фігурою Адама з плафона Сікстинської капели в Римі”. Написано було полотно на заході творчого шляху митця.

Саме в той час, коли Дали став страждати недоумством і перетворювався в вередливу дитину. Мабуть, тому його Адам вийшов “злизаним” з оригіналу і прикрашений кольоровими мазками мозаїки або неонових променів. Дали збиткувався у своєму виконанні над світовим шедевром. Його сюрреалізм перетворив статного чоловіка в манекен для експерименту з кольором і фарбою.

Мозаїка особи переходить в класичний масляне лист і розмивається у стоп Адама технікою заливки, немовби аквареллю по воді. Поєднання різної техніки перетворило античний шматок картини в сучасне полотно, віддалено нагадує мозаїку фасадів будинків культури СРСР 60-их. Не можна сказати, що це жахливо, але не можна сказати, що робота повністю відображає талант Дали.

Зверніть увагу на окремі деталі. Взяти, приміром, цей строкатий фон. Він виконаний вже у зовсім іншій техніці живопису – пуантилизме. Точкове нанесення фарби на горизонтальну площину чітко контрастує з рівним сірим фоном – такою “побілкою”. Так, в єдиному полотні вмістилися різні варіанти нанесення масляного пігменту. Для чого тут задіяний релігійний Адам – загадка. Мабуть, автор насправді був натхненний куполом капели. Накидав ескіз, скопіювавши Адама, а що далі? Сюрреалізму все прощається, так сказати, а генію Дали і поготів. У підсумку глядач отримав іншу інтерпретацію юнаки XIX століття.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Персонаж, навіяний фігурою Адама з плафона Сікстинської капели в Римі – Сальвадор Далі.