Петро I в іноземному вбранні перед матір’ю своєю царицею Наталією, патріархом Андріаном і вчителем Зотов – Микола Неврев

Петро I в іноземному вбранні перед матірю своєю царицею Наталією, патріархом Андріаном і вчителем Зотов   Микола Неврев

Петро I в іноземному вбранні перед матір’ю своєю царицею Наталією, патріархом Андріаном і вчителем Зотов [1903] Полотно, олія. 111×89,8 див. Ставропольський крайовий музей образотворчих мистецтв, Ставрополь Картина, присвячена Петру I, написана 73-річним майстром незадовго до його трагічної смерті, але сповнена внутрішньої енергії.

Вірний принципам критичного реалізму, автор створив драматичну колізію, побудовану на психологічному взаємодії осіб. Петро демонструє домашнім іноземний наряд. Його вчинок викликає різну реакцію. Вся сцена ретельно продумана автором. Він прагне до соціально-побутової характерності, нагадуючи про настороженому ставленні допетровської Русі до нових віянь, до всього західного. Красномовна кожна подробиця: вирази облич, погляди, пози, жести, костюми, інтер’єр.

Навіть така деталь, як портрет Олексія Михайловича з атрибутами царської влади, характеризує вікові підвалини. Їм протистоїть фігура Петра, сміливо кидає виклик патріархальної старовини. У Неврева юному цареві 18-20 років. Він частий гість Німецької слободи, не був за кордоном, і ще далеко до царських указів, які змінили боярські сукні на одяг західного зразка. Але, демонструючи європейський костюм, Петро вже заявляє свою реформаторську діяльність.

Історичне полотно Неврева не піднімається до великого художнього узагальнення, але привертає виразною трактуванням образів, правдивістю відтворення зображуваної епохи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Петро I в іноземному вбранні перед матір’ю своєю царицею Наталією, патріархом Андріаном і вчителем Зотов – Микола Неврев.